https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krnov-planuje-opatreni-ktera-na-pozemcich-v-katastru-mesta-zadrzi-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krnov plánuje opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu

24.5.2024 23:30 | KRNOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | tdlucas5000 / Flickr.com
Radnice v Krnově na Bruntálsku plánuje opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu a ochrání půdu před erozí. Vychází z odborných studií. První nechá město udělat ještě letos. V blízkosti pastevního areálu v krnovské části Chomýž vznikne soustava sedmi tůní a chystá se i výsadba stromů a keřů, řekla mluvčí města Dita Círová.
 
"Tůně vzniknou na podzim. Jejich cílem je zmírnit případné negativní důsledky přívalových dešťů. Jejich existence navíc podpoří zrod nových biotopů pro posílení populací vzácných rostlin a živočichů nacházejících se v okolní krajině," uvedla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Na projekt se radnici podařilo získat dotaci ve výši 172.000 korun. Náklady zhruba odpovídají této částce.

Městský rozpočet nezatíží ani výsadba stromů a keřů, které budou mimo jiné plnit funkci větrolamu. "V této věci spolupracujeme s neziskovou organizací Sázíme stromy, která pro nás zajistí zdarma sazenice stromů a keřů. S prosbou o pomoc s výsadbou se pak obrátíme na veřejnost,“ řekla Hájková. Výsadba se podle ní uskuteční na podzim.

Obě plánované akce vycházejí ze studie, která navrhuje opatření, jejichž cílem je návrat vody do krajiny, zpomalení jejího odtoku, zamezení půdní i větrné eroze a ochlazení krajiny. "Jde vůbec o první realizace, která odborníci navrhli. Jejich provedení je snazší z důvodu, že je vybudujeme na našich pozemcích. Chceme tím ukázat ostatním vlastníkům půdy, že ochrana krajiny nestojí moc peněz a navíc se na ni dají získat externí finanční zdroje," uvedla Hájková.

Autoři studie na bezmála osmi kilometrech čtverečních navrhují více než 70 hektarů nových ploch pro agroles, což je zemědělská plocha se stromy například v podobě mezí. Dalších 15 hektarů nového lesa a 66 hektarů by se mělo zatravnit. Součástí návrhu jsou i nové meandry na narovnaných tocích a rozlivová území, která zabrání opakování škod, jaké způsobily ničivé povodně v roce 1997. Celkově všechna opatření dohromady zadrží bezmála 14 milionů hektolitrů vody. Součástí studie jsou i opatření v lesích a ve městě. Krnov chce navržená opatření uskutečňovat postupně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist