https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kromeriz-chysta-novou-vysadbu-zelene-v-polich-na-okraji-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kroměříž chystá novou výsadbu zeleně v polích na okraji města

22.9.2017 05:01 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Kroměřížská radnice připravuje výsadbu zeleně v polích na okraji města. Ilustrační snímek
Kroměřížská radnice připravuje výsadbu zeleně v polích na okraji města. Ilustrační snímek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kroměřížská radnice připravuje výsadbu zeleně v polích na okraji města. Krajinné prvky tvořené stromy a keři by měly být poblíž sportovního letiště u soutoku řek Moravy a Kotojedky a v Trávnických zahrádkách v lokalitě zvaná Obora. Náklady činí podle projektu 4,2 milionu korun. Město žádá o evropskou dotaci, která může pokrýt až 100 procent této částky, řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
 

Podle Martina Posoldy, který má na starost městskou zeleň, přinese nová výsadba řadu kladů. "Zeleň přispěje k zadržování vody v krajině, má pozitivní vliv na její vzhled i na rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. Výsadba biokoridorů také pomůže obnovit vazby místních občanů ke krajině, které byly kvůli kolektivizaci zemědělství ničením mezí a jiných drobných vegetačních prvků za minulého režimu přetrhány," uvedl Posolda.

Lokalita u letiště je součástí navrhovaného biocentra Vlčetín, které je podle územního plánu vedeno jako plocha krajinné zeleně. Navazuje na porosty kolem řek a nachází se na parcele patřící městu, která je nyní využívána zemědělsky jako orná půda. Výsadba se dotkne plochy o rozloze 8,5 hektaru. Počítá se zde s téměř 2100 stromy, 300 keři a s lučními travinami a bylinami. Podle Vondráška půjde o rozmanité druhy stromů, například dub, habr, lípu, javor, jasan, olši, vrbu i ovocné stromy starých odrůd, jako jsou jabloň, třešeň a švestka.

Plánovaný biokoridor v Trávnických zahrádkách se také nachází na orné půdě. Propojuje současné remízky složené z dřevin, které jsou od sebe odděleny lány ornice. "Biokoridor umožní migraci a komunikaci rostlin a živočichů," uvedl Posolda. Lokalita je výrazně menší než plocha u letiště, je velká asi jen 0,6 hektaru. Plánovaná výsadba je zde proto skromnější, zahrnuje kolem 150 stromů, konkrétně lip, habrů, dubů, třešní a javorů a také stovku keřů.

Pokud město obdrží dotaci, s výsadbou počítá v příštím roce. K záměru se mohou vyjádřit také obyvatelé Kroměříže. Sdružení Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21 totiž v úterý 26. září pořádají v zasedací místnosti Klubu seniorů v Kroměříži ve Velehradské ulici diskusi na téma Výsadba zeleně ve vybraných lokalitách města.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist