https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kromerizska-radnice-planuje-vysadit-v-bilanech-alej-z-desitek-ovocnych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kroměřížská radnice plánuje vysadit v Bílanech alej z desítek ovocných stromů

15.4.2023 00:14 | KROMĚŘÍŽ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kroměříž letos plánuje vysadit v místní části Bílany alej z desítek ovocných stromů. Slibuje si od ní zlepšení životního prostředí a podmínek pro život obyvatel. Alej by měla vzniknout podél polní cesty východně od Bílan, uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.
 

Výsadba stromů podle starosty Tomáše Opatrného (ANO) významně přispívá k adaptaci na změnu klimatu, čistšímu ovzduší, podporuje zadržování vod v krajině a snižuje erozi. "Zároveň podporuje vztah člověka ke krajině a má vliv na rozmanitost krajiny v blízkém okolí města," uvedl Opatrný.

Město v souvislosti s chystanou výsadbou aleje usiluje o získání dotace z ministerstva životního prostředí. Jeho aktuálně připravená výzva má za cíl podporovat výsadbu solitérních dřevin, skupin dřevin, stromořadí a podobně. Maximální výše podpory je 250 000 korun, dotace může pokrýt až 100 procent nákladů.

"V případě poskytnuté dotace by mělo být u Bílan vysazeno v průběhu letošního října 36 stromů. Pro výsadbu v travnatém pásu podél komunikace byly navrženy jeřáb oskeruše, jabloň domácí a slivoň švestka," uvedla vedoucí radničního odboru regionálního rozvoje Simona Prečanová. Následná pětiletá péče po výsadbě podle ní zahrnuje zálivku nebo řez stromů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist