https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kronospan-osb-nesouhlasi-s-postihem-inspekce-za-unik-vyparu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kronospan OSB nesouhlasí s postihem inspekce za únik výparů

6.1.2017 15:45 | JIHLAVA (ČTK)
Jihlavský Kronospan OSB nesouhlasí s postihem od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za loňský únik výparů z výroby lisovaných dřevěných desek. Zaplatit má pokutu 150 000 korun. Podle jednatele společnosti Kronospan CR Jana Kubáta situace vznikla jako důsledek požáru linky. Ve čtvrteční tiskové zprávě inspekce bylo uvedeno, že znečišťující látky unikaly poškozenými světlíky ve střeše výrobní haly přes měsíc.
 

Firma se podle sdělení inspekce proti uložené pokutě odvolala, ale ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a sankci potvrdilo. Jednatel uvedl, že podnik zvažuje nechat rozhodnutí ČIŽP a odvolacího orgánu přezkoumat soudem.

"Provoz lisu v rozporu s platným integrovaným povolením jsme zjistili při kontrole na konci června 2016," uvedl ve čtvrteční zprávě ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Uvedl, že poškozenými světlíky na střeše výrobní haly se do ovzduší dostávaly výpary a prach z výroby. Firma tomu měla hned zamezit, což podle inspekce neudělala a příslušná technická opatření provedla teprve po další kontrole inspekce uskutečněné na počátku srpna.

Podnik podle Kubáta objednal výměnu poškozených světlíků již před kontrolou ČIŽP. Kvůli dodržení podmínek požární prevence však mohl použít pouze certifikované výrobky nainstalované certifikovaným dodavatelem, což podle jednatele termín dodávky značně prodloužilo. Uvedl, že provedena navíc byla rekonstrukce celé části střechy, což stálo 960 000 Kč.

Kronospan OSB je v ČR největším výrobcem takzvaných OSB desek určených pro stavebnictví. Podle Kubáta nedávno investoval 600 milionů korun kvůli snížení emisí škodlivých látek do ovzduší, zejména zápachu a prašnosti. Při požáru ale podle Kubáta nelze obtěžování dýmem a zápachem v okolí závodu zcela vyloučit.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist