https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kucera-naroky-zemedelskych-restituentu-zrejme-zaplati-stat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kučera: Nároky zemědělských restituentů zřejmě zaplatí stát

19.4.2001 12:03 | PRAHA (ČIA)
PRAHA (ČIA) - Břemenem státu se zřejmě stanou nároky zemědělských restituentů, vyplývající z transformačního zákona, jehož novelou se bude v květnu zabývat Parlament ČR. V rozhovoru pro ČIA to uvedl stínový ministr zemědělství za ODS Miloslav Kučera, který byl na dubnové schůzi předkladatelem jedné ze tří verzí novelizace.
 

Poslanecká sněmovna totiž vzala za základ k dalšímu jednání, které se uskuteční ve středu 25. dubna v zemědělském výboru, verzi z dílny ODS a Unie svobody předkladatelů Vlastimila Tlustého a Pavla Peška. Ta počítá s vyplacením družstevních podílů prostřednictvím dluhopisů se splatností dvou, pěti a deseti let. Podstatou novely je, že roli restituentů vůči družstvům by měl převzít stát prostřednictvím Pozemkového fondu ČR (PF), a jejich pohledávky vůči družstvům také vymáhat. Podle Kučery ale PF není něco takového oprávněn dělat, a proto se snaží předlohu dopracovat tak, aby mohl uvažovanou agendu PF zúřadovat. Novela by totiž měla podle jeho informací postihnout zhruba 1500 administrativních jednotek - družstev, a zhruba 300 tisíc restituentů.

Do hry zřejmě vstoupí i právníci, neboť lze předpokládat řadu soudních sporů. "Podle mého názoru ale nebude mít pozemkový fond na vyplacení restitučních nároků dostatek peněz," konstatoval Kučera. Hodnota majetku pro restituenty totiž činí asi 15 miliard korun, a tento majetek povinné osoby - družstva, rozhodně nemají. Nemá jej ani PF, a nezíská jej podle všeho ani z chystaného prodeje státní zemědělské půdy. "Transformační nároky tak zůstanou jako břemeno státu, a nároky restituentů zaplatí daňoví poplatníci," uvedl Kučera.

Podle jeho slov by měla novelizace transformačního zákona smysl především v případě, pokud by působnost zákona dopadla i na ty povinné osoby, které z působnosti zákona v minulosti unikly. V letech 1993 až 1995 totiž proběhla v celé řadě subjektů takzvaná druhá fáze transformace družstev, ve které se již transformovaná družstva zbavovala nelukrativního majetku a měnila se v akciové a obchodní společnosti. Na nové subjekty přitom nepřecházela povinnost vyrovnat se s restituenty, neboť vyrovnání zůstalo na takzvaných zbytkových družstvech, jejichž majetek byl pro nové subjekty i pro restituenty nepoužitelný.

Předmětem transformačního zákona č. 42/1992 Sb. je mimo jiné rozdělení čistého jmění družstva na majetkové podíly oprávněných osob a stanovení okruhu povinných osob, družstev nebo jejich právních nástupců, které měly povinnost majetkového vypořádání s restituenty. Zákon ale nestanovoval konkrétní podmínky vyrovnání, ale pouze nutnost dohody mezi oběma stranami do sedmi let od schválení transformačního projektu. Tržní cena většiny majetku z původního čistého jmění družstev dosahuje přitom pouze zlomků účetních cen. Většina oprávněných osob požaduje po družstvech peněžní plnění, zatímco věcné plnění odmítá.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist