https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kurovec-v-liberci-napadl-podle-odhadu-30-procent-smrku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu 30 procent smrků

25.4.2019 00:12 | LIBEREC (ČTK)
Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun. / Ilustrační foto
Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kůrovec v Liberci napadl podle odhadu radnice asi 30 procent smrků v parcích, na sídlištích a dalších plochách veřejné zeleně po městě. Jde o jednotlivé stromy i porosty. Včera to řekla mluvčí radnice Jana Kodymová. Liberec letos na kůrovcovou kalamitu a odstranění stromů popadaných při vichřicích vydá milion korun.
 

Kvůli kůrovci už město nechalo odstranit 50 stromů. Další se budou kácet v Pekárkově ulici v Harcově či v Kavkazské ulici u průmyslové zóny Jih, kde kůrovec napadl porost o rozloze 11.000 metrů čtverečních. Lýkožroutem smrkovým jsou ale zasažené i další smrky ve městě. "Správci zeleně takto napadané dřeviny aktivně vyhledávají a následně je označí k okamžitému pokácení. Jedině tak zabrání tomu, aby lýkožrout vylétl a napadl další dřeviny v okolí," uvedla Kodymová.

Duben a květen jsou měsíci rojení kůrovce, druhá vlna následuje v létě. Šíření lýkožrouta podle mluvčí radnice napomáhá počasí. "V posledních letech mírné zimy a suchá léta bohužel zapříčinily nedostatek vody. Oslabily tak především mělce zakořeněné smrky," dodala.

Jiných 30 stromů Liberec v předchozích týdnech odstranil, protože je vyvrátil, zlomil či poškodil silný vítr. Největší škody způsobila březnová vichřice Eberhart. Meteorologové na své stanici na libereckém letišti naměřili dokonce poryv o síle 100 kilometrů v hodině. Při této vichřici po městě popadalo 16 stromů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist