Kužvart nabízí pomoc i Jugoslávii
Na dotaz EkoListu upřesnil, že nabídka mířila ke všem třem postiženým zemím, tedy i k Rumunsku a Jugoslávii. "Životní prostředí nezná hranic a havárie v Baia Mare je největší ekologickou katastrofou v Evropě po Černobylu," zdůraznil Kužvart. Rumunsko ani Jugoslávie však na nabídku dosud nereagovaly. Zatímco Rumunsku a Maďarsku, s nimiž jedná o přistoupení, nabídla pomoc Evropská unie, v případě Jugoslávie se tak nestalo. Podle ministra Kužvarta však takový postoj v případě havárie tak velkého rozsahu, není na místě.
Pomoc, kterou nabídl ministr Kužvart, koordinuje ministerstvo zahraničních věcí v čele s Janem Kavanem. Ze svého fondu pro mezinárodní pomoc uvolní MZV pro expertní tým 1,5 miliónu korun. Vedením týmu a zmocněncem ministra životního prostředí pro problematiku kyanidové havárie pověřil Miloš Kužvart ředitele Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM Václava Vučku. Čtyřčlenný tým je podle Kužvarta připraven vyrazit do postižené oblasti okamžitě. "Od přijetí nabízené pomoci a upřesnění požadavků maďarské strany je to otázka hodin," řekl Kužvart novinářům.
Kyanid, který unikl po nečekaných deštích 30. ledna do řeky Tisy, se dostal do vod Dunaje a postupně tak zamořil rozsáhlou část země na území tří států - Maďarska, Rumunska a Jugoslávie. V současné době se kyanidová skvrna dostala zpět na území Rumunska - do oblasti Dunajské delty. Poslední měření udávají stále vysoké hodnoty kyanidu - 0,19 mg na litr, což je devatenáctinásobně více, než kolik určují normy.
reklama