https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvalita-vody-vodnich-toku-v-praze-se-dlouhodobe-zlepsuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvalita vody vodních toků v Praze se dlouhodobě zlepšuje

8.1.2018 13:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kvalitu vody pražských potoků sleduje pražský magistrát průběžně od roku 2001.  Na snímku část Rokytky, které byl vrácen přirozený meandr.
Kvalitu vody pražských potoků sleduje pražský magistrát průběžně od roku 2001. Na snímku část Rokytky, které byl vrácen přirozený meandr.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Kvalitu vody pražských potoků sleduje pražský magistrát průběžně od roku 2001. Měření akreditovanou laboratoří probíhá na 16 významnějších tocích celkem na 38 různých místech Prahy. Minimálně jednou za dva měsíce se sleduje nejen kvalita vody, jednou ročně se vyhodnocuje i kvalita sedimentů. Získaná data se pravidelně zpracovávají a vyhodnocují. Informuje o tom pražský magistrát.
 

„Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 profilech z celkových 38,“ říká radní pro životní prostředí Jana Plamínková. K nejčistším pražským potokům patří například Lhotecký potok, naopak mezi nejznečištěnější patří potok Komořanský. Výsledky vyhodnocení jsou k nahlédnutí na internetových stránkách www.praha-priroda.cz.

Podle magistrátu stojí za zlepšováním stavu toků dlouhodobé omezování zdrojů znečištění potoků, kterými jsou nejčastěji špatně provedené přípojky splaškové kanalizace. Během spolupráce s Pražskými vodovody a kanalizacemi, která probíhá od roku 2008, bylo odstraněno téměř 90 různě velkých zdrojů znečištění. Za velký úspěch z nedávné doby lze považovat i zrušení čistírny odpadních vod společnosti Klio na Zličínském potoce, která byla dlouhodobě jedním z největších znečišťovatelů potoků v Praze.

Sledována je i kvalita vody v rybnících a nádržích, kde se každý měsíc měří průhlednost vody. "I zde jsou výsledky velmi pozitivní. Na rybnících v majetku Prahy v průměru neklesne průhlednost pod 50 cm, což je mimo jiné způsobeno i šetrných extenzivním rybím hospodařením," říká Plamínková.

Další pozitivní dopad na kvalitu vody má i odbahňování vodních nádrží. Sediment může být za určitých podmínek zdrojem velkého množství živin, zejména fosforu, který například souvisí i s rozvojem sinic. Odbor ochrany prostředí od roku 2002 vyvezl z pražských rybníků a nádrží více jak 580 tisíc m3 sedimentu. „Pro letošní rok připravujeme odbahnění rybníka Strnad, Olšanského rybníka a Nového rybníka pod Šeberovem,“ upřesnila radní Plamínková. Významné bude i celkové odbahnění hl. m. Prahou nedávno zakoupeného rybníka Šeberák, které je plánováno na rok 2019. Jen tento rybník obsahuje více než 35 tisíc m3 bahna. Zdejší známé koupaliště by se tak konečně mohlo dočkat čistější vody i v letním období.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist