https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvetouci-krokusy-ve-valtickem-zameckem-parku-pripominaji-zanikly-hrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvetoucí krokusy ve valtickém zámeckém parku připomínají zaniklý hrad

26.2.2024 23:09 | VALTICE (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Couleur / Pixabay
Barevné květy krokusů v zámeckém parku ve Valticích na Břeclavsku připomínají goticko-románský hrad, který tam stával do 18. století. Pravděpodobný obrys hradu se objevuje pouze na jaře, když krokusy kvetou, letos o několik týdnů dřív, než je obvyklé, řekl ČTK kastelán valtického zámku Richard Svoboda.
 

"Od poloviny března otevřeme speciální velikonočně vyzdobený okruh a předpokládali jsme, že v té době pokvetou i krokusy. Květiny nám ale plány překazily a svévolně vykvetly už nyní," poznamenal Svoboda. Dodal, že krokusy vykvétají postupně a zdá se, že letos by měl být obrys hradu dobře patrný.

Krokusy různých barev nechala správa zámku v parku vysázet v roce 2019, každoročně květiny nechává dosazovat. Poloha dřívějšího hradu i tvar jeho základů nejsou přesné, pouze předpokládané.

"Podoba hradu se dochovala na Vischerově vedutě a z toho jeho polohu dovozujeme. Bohužel, základy není možné archeologicky rekonstruovat. Hrad byl zbourán v 18. století za vlády knížete Josefa Václava z Lichtenštejnu a písemně je doložen od konce 12. století, pravděpodobně ale byl starší," doplnil kastelán.

Šlo o strážní hrad, který sloužil k ochraně rakouského území. Podrobnější informace o hradu ani jeho užívání se nedochovaly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist