https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-africkemu-moru-prasat-chysta-nemecko-cviceni-s-polskem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli africkému moru prasat chystá Německo cvičení s Polskem

27.2.2018 06:32 | BERLÍN (ČTK)
Africký mor prasat není člověku nebezpečný, kromě divočáků ale zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V polovině loňského července české úřady nařídily celoroční intenzivní lov divokých prasat, a to i na místech, kde dosud nebyl povolen. / Ilustrační foto
Africký mor prasat není člověku nebezpečný, kromě divočáků ale zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V polovině loňského července české úřady nařídily celoroční intenzivní lov divokých prasat, a to i na místech, kde dosud nebyl povolen. / Ilustrační foto
Spolkové země na východě Německa v nadcházejících dnech uspořádají společné cvičení s Polskem, v rámci kterého by se měly prověřit krizové plány pro případ šíření afrického moru prasat. Po schůzce se zástupci spolkových zemí to včera řekl dosluhující německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Berlín se v posledních týdnech snaží zabránit rozšíření nemoci, kterou se kromě divokých prasat v Polsku nakazila také zvířata na Zlínsku.
 

"Vypuknutí (afrického moru prasat) by mělo značné hospodářské dopady," řekl Schmidt po krizové schůzce v Berlíně. Pokud nemoc na německé území přes všechna preventivní opatření pronikne, bude podle ministryně zemědělství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Christiany Schulzeové Föckingové nutné "dotčenou oblast okamžitě neprodyšně uzavřít".

Podle odhadu německého zemědělského svazu by vypuknutí afrického moru prasat mohlo Německu působit ztráty dvě až tři miliardy eur ročně (50,8 až 76,2 miliardy Kč).

Německé úřady situaci kolem afrického moru prasat sledují už delší dobu se zvýšenou ostražitostí v obavě, že by mohla být nemoc zavlečena z České republiky či z Polska. Zatím v Německu žádný případ nákazy zaznamenán nebyl. Minulý týden německá vláda nařízením zrušila dobu hájení divokých prasat, která mohou být přenašeči infekce.

Africký mor prasat není člověku nebezpečný, kromě divočáků ale zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V polovině loňského července české úřady nařídily celoroční intenzivní lov divokých prasat, a to i na místech, kde dosud nebyl povolen. V ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září. Očkovací látka proti viru neexistuje.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist