https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-kopani-vltavinu-je-do-nekterych-lesu-u-trhovych-svinu-zakazan-vstup
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli kopání vltavínů je do některých lesů u Trhových Svinů zakázán vstup

4.3.2023 00:36 | TRHOVÉ SVINY (ČTK)
Šumavský les
Šumavský les
Do některých lesů u Nesmeně poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku je zakázán vstup. Kvůli kopání vltavínů je tam nebezpečně narušená půda. Zákaz vydal městský úřad Trhové Sviny jako obec s rozšířenou působností, do které spadá i Nesmeň. Na opatření upozornila Česká televize a Trhové Sviny je zveřejnily na svém webu.
 

Zákaz platí od 1. března do konce května. "Na uvedených pozemcích dochází k nepovoleným terénním úpravám a narušování půdního krytu, nelegální těžbě a poškozování stromů a keřů, vjíždění a stání motorových vozidel do lesních porostů, udržování otevřených ohňů a kouření, znečišťování lesa odpadky a odpady," stojí v opatření.

Policie od začátku roku přistihla několik lidí, kteří právě u Nesměně vykopávali vltavíny. Někteří z nich měli na tyto aktivity nařízený zákaz od České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Hrozí jim tak až dvouleté vězení.

V Jihočeském kraji je řada míst, kde se vltavíny ve větší míře vyskytují. Jde například o okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Vltavíny se často nacházejí až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopou v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

V roce 2021 uložila ČIŽP společnosti Rekultiva pokutu 400 000 korun. Inspekce zjistila, že firma kopala opět u Nesmeně na ploše téměř 1000 metrů čtverečních do hloubky až čtyř metrů. Společnost z místa zem odvážela a patrně v ní pak hledala vltavíny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist