https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-padu-stromu-np-sumava-uzavira-centrum-na-pozorovani-jelena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli pádu stromů NP Šumava uzavírá centrum na pozorování jelena

14.1.2019 14:12 | VIMPERK (ČTK)
Zákaz vstupu do areálu platí do odvolání.
Zákaz vstupu do areálu platí do odvolání.
Foto | enache_NH / Flickr
Kvůli pádu stromů, který způsobuje vítr a velké množství sněhu, uzavírá šumavský národní park návštěvnické centrum pro pozorování jelenů u Kvildy na Prachaticku. Zákaz vstupu do areálu platí do odvolání. Šumavský národní park také doporučuje, aby lyžaři nevyráželi na běžky. Hrozí, že by je mohl zasáhnout padající strom nebo větve. ČTK to dnes řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

"Pády stromů, větví nebo zlomy špiček stromů, které už nedokážou unést tíhu těžkého sněhu, hrozí úplně na celém území národního parku. To nebezpečí je opravdu vysoké, a proto nedoporučujeme vyrážet v těchto dnech do terénu," uvedl vedoucí Informační a strážní služby Adam Diviš. "Kromě toho jsme ze stejného důvodu uzavřeli také přístup k Chalupské Slati u Borových Lad," řekl Dvořák.

Vzhledem k počasí jsou hůře dostupná některá místa i po silnicích. Týká se to především západní části Šumavy. "Například silnice v oblasti kolem Prášil jsou hůře sjízdné. Leží na nich navátý sníh. Apelujeme na řidiče, aby na Šumavu vyjížděli jen s kompletní zimní výbavou, což znamená i s řetězy," uvedl Dvořák.

Na Šumavě už prakticky týden souvisle sněží. V některých místech za tu dobu připadlo více než metr sněhu. V úterý, ve středu a ve čtvrtek by se mělo na Šumavě mírně oteplit a srážky ustoupí. "Ale pokud se potvrdí naše předpoklady, tak koncem týdne by tam zase mělo vydatně sněžit," řekl ČTK Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Dodal, že na hřebenech leží až 180 centimetrů sněhu, což je pro tuto roční dobu nadstandardně vysoké množství.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist