https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-suchu-je-v-karlovarskem-kraji-nedostatek-vody-v-rybnicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli suchu je v Karlovarském kraji nedostatek vody v rybnících

19.6.2018 00:10 | K. VARY (ČTK)
Nadprůměrné teploty a minimum trvalejších srážek trápí v Karlovarském kraje především vodohospodáře. / ilustrační foto
Nadprůměrné teploty a minimum trvalejších srážek trápí v Karlovarském kraje především vodohospodáře. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nadprůměrné teploty a minimum trvalejších srážek trápí v Karlovarském kraje především vodohospodáře. V kraji se v posledním měsíci střídaly letní teploty s přívalovými srážkami, které ale přišly pouze lokálně. Některé rybníky tak zůstaly poloprázdné, voda je prohřátá a ryby hynou, řekl Zdeněk Mašek z Rybářství Mariánské Lázně.
 

"Problém je dlouhodobý. V posledních dnech se trochu ochladilo, někde pršelo, ale v celkovém měřítku to ke zlepšení příliš nepřispělo. Největší problém přívalových dešťů je ten, že zatímco někde spadne až 100 mm, jinde to není ani kapka - neprší plošně," řekl Mašek. Když je hladina v rybníce nižší, voda se prohřeje až ke dnu a je v ní nedostatek kyslíku. Ryby se pak nemají kam schovat, nedaří se je krmit a hynou.

Podle Josefa Erharda z Regionální agrární komory Karlovy Vary ale není situace v kraji tak kritická, jako jinde v Česku. "Jsme vlhký kraj, takže sucho u nás zatím není takový problém. Pravda ale je, že horké dny urychlily růst řepky, takže výnosy z ní budou nižší. Asi tak poloviční," řekl Erhard. Některé plodiny podle něj poškodily také přívalové deště s kroupami.

V lesích je podle ředitele Lázeňských lesů Karlovy Vary Evžena Krejčího vody aktuálně dostatek, sucho lesníkům žádné škody nezpůsobilo. Přívalové deště zvýšily také stavy na řekách v kraji, aktuálně jsou na nich normální průtoky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist