https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-suchu-plati-ode-dneska-zakaz-splouvani-teple-vltavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli suchu platí ode dneška zákaz splouvání Teplé Vltavy

25.7.2019 00:35 | VIMPERK (ČTK)
Kvůli suchu platí od dnešního dne zákaz splouvání Teplé Vltavy. / Ilustrační foto
Kvůli suchu platí od dnešního dne zákaz splouvání Teplé Vltavy. / Ilustrační foto
Kvůli suchu platí od dnešního dne zákaz splouvání Teplé Vltavy. Její hladina v Soumarském Mostu na Prachaticku klesla na 49,5 centimetru. Splouvat se nesmí v momentě, kdy výška hladiny nedosahuje 50 centimetrů. Řekl to Vladimír Dvořák z šumavského národního parku. Pokles způsobilo suché počasí posledních týdnů.
 

"Otázkou je, jak dlouho nyní bude zákaz splouvání platit. Musíme počkat, dokud nějaká voda nenaprší," uvedl Dvořák. Dodal, že jde o první zákaz v této sezoně. Vodáci smí na Teplou Vltavu, která protéká šumavským národním parkem a platí pro ni přísnější režim, od 1. května. "Vzhledem k tomu suchu, které panuje, byl tak trochu zázrak, že jsme mohli splouvat až do teď. Dlouho to držely květnové srážky. Ale v posledních dnech to byla už jen otázka času, kdy hladina klesne pod limit," řekl Dvořák.

Pravidla pro splouvání Teplé Vltavy jsou přísnější než na ostatních řekách kvůli perlorodce, která v ní žije. Pokud je stav vody na Soumarském Mostu 50 až 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smějí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně nejvíce 63 lodí. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, denně na řeku může 180 plavidel. Splouvání Teplé Vltavy končí 31. října.

Loni řeku zdolalo 2858 lodí. Bylo to o 739 plavidel více než v roce 2017. Za nárůstem stál fakt, že ve Vltavě bylo proti předchozím rokům dostatek vody a zákaz splouvání začal platit až koncem srpna a to na 25 dní.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist