https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-vyvracenym-stromum-np-sumava-zavrela-centra-v-srni-a-kvilde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli vyvráceným stromům zavřel Národní park Šumava centra v Srní a Kvildě

12.3.2019 10:51 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Silný vítr podle prvních odhadů na Šumavě vyvrátil tisíce krychlových metrů stromů. Ilustrační snímek.
Silný vítr podle prvních odhadů na Šumavě vyvrátil tisíce krychlových metrů stromů. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Lesy ČR
Kvůli vyvráceným stromům uzavřel Národní park Šumava návštěvnické centrum pro pozorování vlků v Srní na Klatovsku a pro pozorování jelenů v Kvildě na Prachaticku. Nařízení platí do odvolání a minimálně se bude týkat dnešního dne. ČTK to řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Dodal, že silný vítr podle prvních odhadů na Šumavě vyvrátil tisíce krychlových metrů stromů.
 

"Škody rozhodně nejsou srovnatelné s orkány z minulých let, které byly mnohem ničivější. Ale zatím vše teprve sčítáme a přesnější čísla budeme znát v následujících dnech," uvedl. Podle něj komplikuje práci v terénu fakt, že řada míst Šumavy zůstává bez elektrického proudu. "Kvůli špatnému signálu se zatím navíc ani nemůžeme dovolat na spoustu našich územních pracovišť," uvedl.

Šumavský národní park také doporučuje, aby turisté byli obezřetní v terénu. Dvořák řekl, že podle dosavadních informací nikde nejsou na trasách popadané stromy. "Ale mohou být vyvrácené a nelze vyloučit, že teprve spadnou," uvedl.

Vítr zřejmě zatím většinu poškozených stromů nezlámal. Vzhledem k tomu, že je půda po tání a deštích na řadě míst mokrá, nárazy větru spíš stromy vyvrátily i s kořeny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist