https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-zime-i-chripce-dala-zoo-ostrava-nektere-ptaky-do-zazemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kvůli zimě i chřipce dala zoo Ostrava některé ptáky do zázemí

12.1.2017 14:50 | OSTRAVA (ČTK)
Do zázemí zoo přemístila například čápy černé či ibisy skalní.
Do zázemí zoo přemístila například čápy černé či ibisy skalní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / Správa NP České Švýcarsko
Kvůli mrazivému počasí posledních dní, ale také hrozbě ptačí chřipky přemístila ostravská zoologická zahrada do chovatelského zázemí několik desítek ptáků, kteří byli k vidění v otevřených expozicích. Zamrznout nechala také rybníky, aby se na ně nestahovali volně žijící ptáci, například divoké kachny. ČTK to dnes řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

Mrazy ale jinak v provozu zahrady kromě zvýšených nákladů na energie výrazné problémy nepůsobí. "Tím, že jsme v posledních letech zateplili několik objektů, tak je to pro ten provoz výrazně jednodušší," uvedla mluvčí. Připomněla, že například v pavilonu indických zvířat, kde jsou dva vchody, se v minulosti v zimním období musel jeden z nich uzavírat a zateplovat balíky slámy, což už není potřeba. "Je to také jedna z těch budov, které byly zatepleny," podotkla Nováková.

Návštěvníci ale například nemají nyní šanci vidět ve venkovních výbězích třeba slony, zebry či levharty, které pracovníci zoo jinak i v zimních měsících alespoň na krátkou dobu pouštějí do venkovních výběhů.

"U nás i ta teplomilná zvířata chodí v zimě na krátkou dobu ven, ale tak do těch deseti stupňů pod nulou, ale při takhle nízkých teplotách už to není možné," uvedla Nováková.

Do zázemí zoo přemístila například čápy černé či ibisy skalní. "Celkově se jedná o desítky ptáků. I bez chřipky se přemisťují do zázemí ti, kteří nemají teplou ubikaci, ale jinak se stahovali ptáci z otevřených expozic, kteří by mohli přijít do kontaktu s volně žijícími ptáky," uvedla mluvčí. Žádná další opatření zoo zatím nemusela přijmout.

V ČR se ptačí chřipka objevila minulý týden zhruba po deseti letech. Veterináři kvůli ní zakázali chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, a to pod hrozbou dvoumilionové pokuty. Opatření platí do odvolání, stejně jako již dříve vydaný zákaz pořádání výstav ptactva, chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Na ostravském výstavišti Černá louka se například v neděli budou konat tradiční Fauna trhy. Organizátoři už na webových stránkách upozorňují, že kvůli výskytu ptačí chřipky bude akce tentokrát bez okrasného ptactva, drůbeže a holubů.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist