Latinamerica Press: Peruánský národní park je v ohrožení
Žena národnosti Kečua s dítětem, Peru. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí Creative Commons Attribution 2.0. | |
Foto: quinet/Wikimedia Commons |
Park Bahuaja-Sonene patří mezi sedm míst s největší biodiverzitou na světě. Je domovem asi 20 000 rostlinných druhů, 600 druhů ptactva, 232 druhů ryb, 174 druhů savců, 100 druhů plazů a 1 200 druhů motýlů.
Peruánské zákony rozlišují devět různých kategorií chráněných území, mezi nimi jsou národní parky a národní a historické rezervace. Území spadající pod tyto tři vyjmenované kategorie nesmějí být využívána pro získávání přírodních zdrojů a nesmějí být ani jinak přeměňována. Navíc se v článku 18 peruánské ústavy vláda přímo zavázala podporovat chráněná území. Jak lze potom vysvětlit plánované zredukování plochy národního parku Bahuaja-Sonene a zahájení těžby ropy na jeho původním území? V moci současné peruánské vlády není změna environmentální legislativy. Co ovšem ovlivnit může, je právě zamýšlené zredukování rozlohy chráněného území. Tím se otevře cesta ropným společnostem. Že kromě nich lze očekávat i příchod nelegálních horníků a těžařů dřeva, je nasnadě, uvedl Latinamerica Press.
"Velmi se obáváme, že se situace vyvine stejným způsobem jako v Huaypetue," komentoval záležitost Ninón Díaz, zástupce ředitele chráněných území regionu Madre de Dios. Amazonská oblast Huaypetue se po příchodu 15 000 povětšinou ilegálních zlatokopů proměnila ve zničenou pustinu. V důsledku dobývání zlata uniklo do řek velké množství rtuti, původní prales byl poničen a objevily se případy nucené práce a otroctví. Stejný osud může potkat i Bahuaja-Sonene. Tím by ovšem oblast kromě výše nastíněných ztrát přišla o potenciální příležitost využívat přírodní zdroje v souladu s udržitelným rozvojem, z něhož by mohly profitovat lokální komunity.
Národní park Bahuaja-Sonene je domovem 13 endemitních živočišných druhů a oblast také zásobuje vodou okolní povodí. Jako jedno z mála míst na světě rovněž přispívá k pohlcování skleníkových plynů.
Nevládní organizace už uspořádaly kampaň na záchranu oblasti Candamo, nejkrásnější části parku. Peruánská vláda tlaku kampaně podlehla a oblast byla zachráněna. V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by vláda hodlala znovu přistoupit k projednávání původního plánu. Lze však předpokládat, že se tak v důsledku nárůstu cen ropy stane a zachování národního parku bude opět v ohrožení.
Podle článku Ramira Escobara zveřejněného na Latinamerica Press ze dne 17. 2. 2008
reklama
Online diskuse
Jak jinak? - 22. 2. 2008 - DanaRopa je lukrativnější než příroda. Totálně. Jde o další zářez do nalomené větve. |