https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/latinamerica-press-peruansky-narodni-park-je-v-ohrozeni?ids%5Bxc0de351b2b6eaa3496fb1f0e018c03e8%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Latinamerica Press: Peruánský národní park je v ohrožení

22.2.2008 09:24 | PRAHA/LIMA (Ecomonitor)
Národní park Bahuaja-Sonene, nacházející se na jihovýchodě Peru, by mohl být příslovečným rájem na zemi. Jedná se o oblast s velmi vysokou biodiverzitou, doposud takřka nedotčenou člověkem. Peruánská vláda však zamýšlí snížit rozlohu národního parku z 1 092 142 hektarů na pouhých 209 782 hektarů a zahájit na původním chráněném území těžbu ropy. Informoval o tom server Latinamerica Press.
 

Žena národnosti Kečua s dítětem v peruánských Andách.
Žena národnosti Kečua s dítětem, Peru. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí Creative Commons Attribution 2.0.
Foto: quinet/Wikimedia Commons

Park Bahuaja-Sonene patří mezi sedm míst s největší biodiverzitou na světě. Je domovem asi 20 000 rostlinných druhů, 600 druhů ptactva, 232 druhů ryb, 174 druhů savců, 100 druhů plazů a 1 200 druhů motýlů.

Peruánské zákony rozlišují devět různých kategorií chráněných území, mezi nimi jsou národní parky a národní a historické rezervace. Území spadající pod tyto tři vyjmenované kategorie nesmějí být využívána pro získávání přírodních zdrojů a nesmějí být ani jinak přeměňována. Navíc se v článku 18 peruánské ústavy vláda přímo zavázala podporovat chráněná území. Jak lze potom vysvětlit plánované zredukování plochy národního parku Bahuaja-Sonene a zahájení těžby ropy na jeho původním území? V moci současné peruánské vlády není změna environmentální legislativy. Co ovšem ovlivnit může, je právě zamýšlené zredukování rozlohy chráněného území. Tím se otevře cesta ropným společnostem. Že kromě nich lze očekávat i příchod nelegálních horníků a těžařů dřeva, je nasnadě, uvedl Latinamerica Press.

"Velmi se obáváme, že se situace vyvine stejným způsobem jako v Huaypetue," komentoval záležitost Ninón Díaz, zástupce ředitele chráněných území regionu Madre de Dios. Amazonská oblast Huaypetue se po příchodu 15 000 povětšinou ilegálních zlatokopů proměnila ve zničenou pustinu. V důsledku dobývání zlata uniklo do řek velké množství rtuti, původní prales byl poničen a objevily se případy nucené práce a otroctví. Stejný osud může potkat i Bahuaja-Sonene. Tím by ovšem oblast kromě výše nastíněných ztrát přišla o potenciální příležitost využívat přírodní zdroje v souladu s udržitelným rozvojem, z něhož by mohly profitovat lokální komunity.

Národní park Bahuaja-Sonene je domovem 13 endemitních živočišných druhů a oblast také zásobuje vodou okolní povodí. Jako jedno z mála míst na světě rovněž přispívá k pohlcování skleníkových plynů.

Nevládní organizace už uspořádaly kampaň na záchranu oblasti Candamo, nejkrásnější části parku. Peruánská vláda tlaku kampaně podlehla a oblast byla zachráněna. V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by vláda hodlala znovu přistoupit k projednávání původního plánu. Lze však předpokládat, že se tak v důsledku nárůstu cen ropy stane a zachování národního parku bude opět v ohrožení.

Podle článku Ramira Escobara zveřejněného na Latinamerica Press ze dne 17. 2. 2008


reklama

 
Martina Kollerová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jak jinak? - 22. 2. 2008 - XY

Souhlasím s váma. A teď by mě zajímalo, co na to zapálení signátáři CITESu, jež by nejraději každého chovatele divokých i exotických organizmů umlčeli navždy někde v kriminále ve jménu ochrany přírody. A je to o tom, co chovatelští odborníci v E. i USA marně troubí do dutých úřednických hlav. Toto je totiž ta pravá a jediná příčina ohrožení (ztráta území) na existenci vlastně veškeré biodiverzity Země. Je však vidět, že to mnohé zodpovědné vůbec nepálí, neboť to jaksi odporuje jejich ochranářské logice ukryté pod mastnou kšticí z dredů. Ale to u nás bude napraveno asi jedině, až dojde nový vítr a veškerou tu "ochranářskou" zatuchlinu na hodinu vymete z jejich zabetonovaných pozic na příslušných státních úřadech s přemrštěnými pravomocemi a nezaslouženými platy.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist