Le Monde: Francie chce do roku 2010 zachránit biodiverzitu
Živočišné a rostlinné druhy totiž mizejí vinou lidské činnosti nejméně tisíckrát rychleji než v dřívějších dobách. Největší hrozbou pro ekosystémy je intenzivní zemědělství a rybolov, urbanizace, znečištění, introdukce nepůvodních druhů a klimatické změny. V celosvětovém měřítku je šedesát procent ekosystémů poškozeno.
Mezi oznámené plány patří plnění závazků Úmluvy o biologické rozmanitosti podepsané v roce 1992. Tento proces se ve Francii setkal s velkým odporem, země je tak v plnění svých závazků až na 110. místě ze 188 signatářských zemí. Plány oznámené ministryní v podstatě připomněly již přijatá rozhodnutí: zřízení sítě Natura 2000, vytvoření chráněných území, ochranu pobřežních oblastí, rozvoj kontroly obchodu s tropickým dřevem a podobně. V zemědělství půjde v prvé řadě o vytvoření neobdělávaných pásů půdy v okolí vodních toků a ploch, což už se objevilo před časem ve společné zemědělské politice.
Záměry ministryně přinášejí i několik nových myšlenek, například vytvoření přírodní rezervace na jihu země. Přírodní dědictví by také mělo podléhat podobnému režimu zdanění jako například stavební památky, což by mělo jejich majitele podpořit v zachování a náležité údržbě výjimečných přírodních hodnot.
Francie dále hodlá podporovat moratorium na všechny způsoby lovu hlubokomořských druhů v mezinárodních vodách. Zavázala se rovněž k podpoře evropských plánů na obnovu populací nejohroženějších rybích druhů. Francouzský výbor při Světovém svazu na ochranu přírody (IUCN) "snahu o mobilizaci vlády" přivítal, píše Le Monde. V budoucnu bude biodiverzitu v zemi sledovat národní observatoř, která bude každoročně podávat zprávu o jejím vývoji.
Podle článku Gaëlle Dupontové v deníku Le Monde ze dne 26. 11. 2005
reklama