https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ledni-medvedice-noria-odjede-z-brnenske-zoo-na-konci-prazdnin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lední medvědice Noria odjede z brněnské zoo na konci prázdnin

3.8.2018 00:14 | BRNO (ČTK)
Téměř tříletá lední medvědice Noria se bude z brněnské zoo do Rostocku v Německu stěhovat na konci prázdnin.
Téměř tříletá lední medvědice Noria se bude z brněnské zoo do Rostocku v Německu stěhovat na konci prázdnin.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ZOO Brno
Téměř tříletá lední medvědice Noria se bude z brněnské zoo do Rostocku v Německu stěhovat na konci prázdnin. Lidé se s ní mohou rozloučit 25. srpna na Dni adoptivních rodičů, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Lední medvědi jsou zařazeni do záchovného programu pro případ hrozby jejich vyhynutí ve volné přírodě. V rostocké zoo by mohla mít Noria mláďata, a pomoci tak programu.
 

Přípravy na přesun jsou už nyní v plném proudu. "Kromě vybavování dokladů a veterinárních osvědčení a sestavování cestovního plánu řešíme také technické aspekty nakládání medvědice a jejího stěhování. Během srpna se bude Noria učit nastupovat do přepravní bedny a když nácvik zvládne, nebudeme ji muset před transportem uspávat," uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová. Doplnila, že ohled musí brát chovatelé i na počasí. Předběžně je odjezd medvědice plánován na 30. srpna, pokud ale budou přetrvávat vysoké teploty, je možné, že se Noria vydá na cestu až o několik dní později.

Medvědici chovatelé přesunou po silnici v klimatizovaném voze a ve speciální přepravní bedně. Noria bude mít stále k dispozici čerstvou vodu a led, které je možné během cesty při kontrolních zastávkách průběžně doplňovat. Nový domov najde v Rostocku, kde nyní dokončují novou expozici pro lední medvědy. Tamní zoo přerušila dlouholetý chov ledních medvědů v roce 2016, aby mohla zastaralé chovatelské zařízení nahradit moderním. Společnost medvědici z Brna bude v novém domově dělat čtyřletý samec Akiak, s jehož příchodem se do Rostocku symbolicky vrátí "jejich" lední medvědi, Akiak je totiž potomkem původního rostockého chovného samce Victora.

Návštěvníci Zoo Brno se budou moci s medvědicí rozloučit 25. srpna při Dnu adoptivních rodičů. U expozice ledních medvědů se v 11:30 uskuteční komentované krmení. Věnované bude právě Norii a jejím rodičům, tedy Coře a Umcovi.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist