https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ledopad-v-labskem-dole-v-krkonosich-od-zacatku-sezony-prilakal-pres-200-lezcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ledopád v Labském dole v Krkonoších od začátku sezony přilákal přes 200 lezců

24.1.2022 17:18 | ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK)
Správa KRNAP povoluje lezení na jediném přírodním ledopádu v Krkonoších v závislosti na podmínkách, aby nevedlo k poškození přírody.
Správa KRNAP povoluje lezení na jediném přírodním ledopádu v Krkonoších v závislosti na podmínkách, aby nevedlo k poškození přírody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lukáš Neklan / Ledopad.KRNAP.cz
Přírodní ledopád v Labském dole nad Špindlerovým Mlýnem v srdci Krkonoš přilákal v současné zimní sezoně více než 200 lezců s mačkami a cepíny. Jde o jediný legální terén pro ledolezce v Krkonoších, uvedla Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Zájemci o lezení se musí předem registrovat na webu správy parku. Denní kapacita je 16 lidí, největší zájem je o víkendech.
 

Dnes se sešly na ledopádu tři lezecké dvojice, včetně horolezce a skialpinisty Radoslava Groha z nedalekého Vrchlabí. "Podmínky jsou velmi dobré, troufám si říci nejlepší za celou zimu. Mocnost ledopádu je dostatečná. Výstupových linií je celá řada, takže i když se sejde více lezců, člověk si tam bezpečně a příjemně zaleze," řekl ČTK Groh.

Do povědomí veřejnosti se naposledy dostal loni v květnu, kdy spolu s horolezcem Markem Holečkem zvládli komplikovaný sestup z himálajské sedmitisícovky Baruntse, pod jejímž vrcholem byli kvůli nepříznivému počasí uvězněni téměř čtyři dny.

"Ledopád v Labském dole je kompaktní ledová plocha, v nejvyšším bodě má téměř 30 metrů. Pro mě je to atraktivní místo pro trénink, za sezonu se tam dostanu až desetkrát," řekl ČTK Groh.

Podle něj jde o vhodné místo pro začínající lezce na ledu. "Troufám si říci, že v České republice je to ledolezecky nejatraktivnější lokalita, kde si začínající lezci osvojí techniky, které poté mohou využít ve vyšších horách. Vzhledem k tomu, že lezení po ledu je technicky velmi komplikovaná disciplína, doporučil bych alespoň v těch začátcích lézt pod odborným dohledem," řekl ČTK Groh.

Sezona na ledopádů sice začala v sobotu 25. prosince, zatímco minulou zimní sezonu 18. ledna, ale obleva na začátku letošního roku lezení na několik dní znemožnila. "Podmínky se opět zlepšily 13. ledna, od té doby je opět přístupný," řekla ČTK Šťastná.

Správa KRNAP povoluje lezení na jediném přírodním ledopádu v Krkonoších v závislosti na podmínkách, aby nevedlo k poškození přírody. Lezení v lokalitě v Labském dole umožňuje dostatek sněhu a dostatečná vrstva ledu, které chrání vzácné lišejníky, mechorosty a cévnaté rostliny na skalách. Cílem Správy KRNAP je nabídnout lezcům možnost legálního vyžití a zabránit ničení přírody, včetně rušení ohrožených živočichů.

Legální přírodní ledopád je na konci cesty Buď fit v Labském dole. Zájem o něj je každoročně stejný, jen v některých dnech, když jsou například ideální podmínky, poptávka převyšuje nabídku.

Správa KRNAP Ledopád v Labském dole jim KRNAP poprvé zpřístupnil v prosinci 2010 a od té doby se tak děje každou zimu. Případy, kdy lezci nevyužijí systému registrace a na ledopádech se pohybují nelegálně, řeší strážci parku pokutami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist