https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ledovce-mohou-na-zmeny-klimatu-reagovat-velmi-rychle-zjistili-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ledovce mohou na změny klimatu reagovat velmi rychle, zjistili vědci

17.9.2012 02:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle studie ledovec na ostrově Baffin prudce narostl během chladného období před více než osmi tisíci lety
Podle studie ledovec na ostrově Baffin prudce narostl během chladného období před více než osmi tisíci lety
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jason Briner
Ledovce velmi rychle reagují i na poměrně malé změny teploty. K tomuto zjištění dospěli vědci studující reakce ledovců na kanadském ostrově Baffin. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science ledovce v minulosti rychle reagovaly jak na oteplování, tak na ochlazování klimatu.
 

Podle studie ledovec na ostrově Baffin prudce narostl během chladného období před více než osmi tisíci lety. Překvapivé je zjištění v tom, že období, kdy došlo k ochlazení Severní Ameriky, bylo z geologického pohledu extrémně krátké. Pokles teploty trval po několik desetiletí a návrat k předchozím teplotám se odehrál během zhruba 150 let.

Podle vědců je jednou z otázek, na které by věda měla odpovědět, problém, jak rychle budou obrovské kusy ledu reagovat na změny globálního klimatu. "Lidstvo netuší, zda ledovce budou reagovat tak rychle, že to ovlivní už svět, ve kterém budou žít naše vnoučata," říká spoluautor studie geolog Jason Briner z univerzity v americkém Buffalu. Proto se studie pokouší najít odpověď ve zkoumání geologické historie Země. "Zjistili jsme, že ledový pokryv reaguje překvapivě rychle i na krátké období změny teploty," dodal Briner.

"Není tak překvapivé, že menší, lokální ledovce rostou i při takhle krátkém ochlazení, ale je neuvěřitelné, že stejně tak by měly reagovat i velké ledové příkrovy," říká hlavní autor studie Nicolás Young, jenž v době práce na studii působil rovněž na univerzitě v Buffalu.

Vědci informace o minulém postupu ledovce vyčetli z morény - kamenného valu, který vzniká při postupu ledovce. Z geologického rozboru sedimentu určili, že prudké rozšíření velikosti časově spadá do období ochlazení před osmi tisíci lety.

Výzkum také ukázal, že ledovec na ostrově Baffin byl během tohoto krátkého období větší než během prudkého ochlazení v období mladšího dryasu, jehož počátek se odehrál zhruba před 13 tisíci lety. Přitom během mladšího dryasu proběhlo několik velmi chladných period a celé období trvalo přibližně 1300 let.

Podle studie ledovce na ostrově Baffin vědci usuzují, že zatímco během mladšího dryasu mohlo být celkové ochlazení intenzivnější, během období před osmi tisíci lety zřejmě poklesly teploty zejména během letního období. Chladná léta pak živila rychlé a rozsáhlé zvětšování ledovce, protože se zkrátila doba, kdy ledovec během letních měsíců odtával.


reklama

hch
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist