https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/les-u-vysocina-areny-snimala-kamera-z-dronu-kvuli-kurovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Les u Vysočina Areny snímala kamera z dronu, kvůli kůrovci

14.8.2020 02:07 | NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ (ČTK)
Data z opakovaných letů nad 250 hektary pozemků mají umožnit rychlejší dohledávání smrků napadených kůrovcem. Ilustrační obrázek
Data z opakovaných letů nad 250 hektary pozemků mají umožnit rychlejší dohledávání smrků napadených kůrovcem. Ilustrační obrázek
Les se sportovními tratěmi u Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě znovu snímkovala kamera z dronu. Data z opakovaných letů nad 250 hektary pozemků mají umožnit rychlejší dohledávání smrků napadených kůrovcem. Monitoring je součástí testování aplikace na vyhodnocování takových dat z bezpilotních prostředků, která by měla být v nejbližších měsících lesníkům zpřístupněná na internetu. Novinářům to řekl Jan Komárek z České zemědělské univerzity.
 

Jde o společnou aktivitu univerzity a společnosti Unicorn, která se zabývá informačními technologiemi. Projekt za 5,5 milionu korun podpořila Technologická agentura ČR, uvedl Václav Wiesner z firmy. Loni ukončený dvouletý projekt podle Komárka ověřoval to, jestli lze využít drony při vyhledávání stromů s kůrovcem. Výsledkem je certifikovaná metodika. Druhým krokem je aplikace, která dokáže data získaná snímkováním lesa vyhodnotit.

Snímky lesa aplikace vyhodnocuje na základě spektra barev. "Když se liší barva o určité procento, tak se dá předpokládat s určitou mírou přesnosti, že strom je napadený," uvedl Wiesner. Dodal, že lesník si pak může ohnisko napadení dohledat v terénu pomocí GPS s přesností na pár metrů.

Lesy na Vysočině ničí kůrovec několik let. Ve vyšších polohách Žďárských vrchů je sice zatím situace lepší než jinde v kraji, ale i tam musejí lesníci mnoho nemocných stromů kácet.

Les u Vysočina Areny patří Novému Městu na Moravě. "Nové Město je takový zelený ostrůvek, který ještě stále odolává, nicméně je vidět, že kůrovcová ohniska jsou větší než byla loni nebo předloni," řekl Zdeněk Krejčí, který 360 hektarů městských lesů spravuje. Kvůli kácení kůrovcového dřeva je teď zavřená jedna z adrenalinových tras pro bikery u Vysočina Areny, jde o zelený singltrek. Snímkování lesa pomocí dronu by podle Krejčího mohlo urychlit vyhledávání nemocných stromů ve velkých komplexech.

Lesníci musejí zvážit, jestli se na jejich majetku metoda vyplatí. Aplikace na webu bude zpoplatněná, nejdražší ale bude pořízení dat. Pro získání odpovídajících snímků je podle dnešních vyjádření odborníků potřeba dron s dobrou kamerou, pořizovací cena je ve statisících. Snímkování si také lesníci mohou objednat, za jeden komerční let stejně rozlehlé lokality jako dnes se platí desítky tisíc korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist