https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-pozar-v-novem-mexiku-ma-jednu-obet-tisice-lidi-musely-opustit-domovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní požár v Novém Mexiku má jednu oběť, tisíce lidí musely opustit domovy

19.6.2024 10:34 | SANTA FÉ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | skeeze / Pixabay
Nejméně jeden člověk přišel o život při lesním požáru, který zasáhl jižní část amerického státu Nové Mexiko. Tisíce lidí musely opustit své domovy, píše dnes agentura AP.
 
Novomexická guvernérka Michelle Lujanová Grishamová v zasažené části státu vyhlásila nouzový stav, protože záchranné složky v regionu na oheň nestačí a je potřeba, aby na ochranu zdraví, životů i majetku přišel na pomoc stát. Díky tomuto rozhodnutí budou uvolněny další prostředky na boj s ohněm a následky požáru.

Evakuováno bylo celé městečko Ruidoso, kde žije asi 7000 lidí a které je oblíbeným cílem pro dovolenou. Oheň poničil více než 500 různých staveb. Podle guvernérky není zatím jasné, kolik domů rychle se šířící plameny zasáhly, zástupci úřadů se tam kvůli požáru ještě nedostali.

V oblasti se v příštích hodinách a dnech očekává příchod studené fronty, která by s sebou měla přinést déšť, ale i vítr. Zasažených je přes 80 kilometrů čtverečních.

Christy Hoodová z Ruidosa řekla, že příkaz k evakuaci v pondělí přišel tak rychle, že si z domova nevzali nic. Utekla se svým manželem, synem, dcerou a dvěma psy. "Nemáme oblečení ani kartáček na zuby," říká. Dodává, že když odjížděli, plameny byly před i vedle ní a že cesta z Ruidosa, která běžně trvá 15 minut, jim zabrala dvě hodiny.

V Kalifornii se hasičům ve stále větší míře daří dostat pod kontrolu rozsáhlý lesní požár, který zachvátil strmý, špatně dostupný terén v hornaté oblasti severně od Los Angeles.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist