https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesni-skolky-jsou-v-ohrozeni-poslanci-schvalili-puvodni-zakon-o-detskych-skupinach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesní školky jsou v ohrožení. Poslanci schválili původní zákon o dětských skupinách

24.9.2014 14:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zákon o dětských skupinách má rozšířit nabídku zařízení pro předškolní děti, zároveň ale nutí všechny fungující alternativní školky a kluby registrovat se jako dětská skupina a splnit její požadavky
Zákon o dětských skupinách má rozšířit nabídku zařízení pro předškolní děti, zároveň ale nutí všechny fungující alternativní školky a kluby registrovat se jako dětská skupina a splnit její požadavky
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna o čtyři hlasy přehlasovala Senát a schválila zákon o dětských skupinách v původním znění. V úterý schválená norma pravděpodobně znemožní existenci lesních mateřských školek. Podle nového zákona totiž musí všichni, kdo pravidelně pečují o malé děti, do roka splnit přísné hygienické a organizační podmínky.
 

Přizpůsobit se zákonu bude nejspíš pro stovky organizací nemožné. Poslanci tak svým rozhodnutím podle odpůrců zákona zrušili tisíce míst v dosud existujících zařízeních pro předškolní děti. Odmítli pozměňovací návrhy Senátu i názor téměř 14 000 občanů, kteří se podepsali pod petici na podporu lesních školek a dětských klubů. Pro původní návrh zákona bylo 105 poslanců ze 154 přítomných, pro jeho schválení stačilo 101 hlasů. Zákon nyní čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana.

„Jsme hluboce zklamáni, protože dopad tohoto rozhodnutí bude skutečně devastující. Pár vyvolených dosáhne na slibované evropské dotace a stovky drobných rodinných iniciativ zmizí. Nechápu, jak toto mohou poslanci rodičům prezentovat jako pomocné řešení,“ komentuje schválení původní verze zákona Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských škol.

Zákon o dětských skupinách má rozšířit nabídku zařízení pro předškolní děti, zároveň ale nutí všechny fungující alternativní školky a kluby registrovat se jako dětská skupina a splnit legislativní požadavky. Ohroženy jsou zejména lesní mateřské školy a rodinná centra pravidelně pečující o předškolní děti. Pokud by se dbalo na striktní výklad zákona, nemají podle senátorky Aleny Gajdůškové (ČSSD) jistotu budoucího fungování ani další spolky, kluby, sportovní oddíly, skauti či dobrovolní hasiči pracující s dětmi předškolního věku.

Asociace lesních mateřských škol prosazovala návrh, aby byla registrace dobrovolná. Jejímu přání vyhověl Senát, který zákon vrátil sněmovně s potřebným pozměňovacím návrhem. Poslanecká sněmovna ale obavy senátorů nesdílí. Pozměňovací návrhy ze Senátu zamítla s tím, že by naopak zkomplikovaly situaci některým chůvám nebo občasným dětským skupinám.

Zatím jenom sliby

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) si nemyslí, že by přijatý zákon negativně postihl organizace provozující kroužky pro děti. Podle jejích slov není záměrem zákona ublížit ani lesním školkám. Ty by se podle ní měly zařadit do sítě klasických mateřských školek nebo se jako specializovaná lesní třída připojit k existující mateřské školce. Lhůta jednoho roku je podle Marksové dostatečně dlouhá na to, aby se tato situace vyřešila.

Nejistá situace lesních klubů se může podle některých poslanců vyřešit také speciální vyhláškou nebo novelizováním zákona ještě před jeho účinností od ledna 2016.

„Ve sněmovně jsme dnes od zastánců povinné registrace slyšeli jen samé sliby, žádné reálné řešení. Asociace má za sebou čtyři roky vyjednávání, a dobře proto víme, že řešení opravdu není snadné. V tuto chvíli kromě slibů nemáme žádnou záruku. Takže je téměř jisté, že tisíce zavedených míst zaniknou,“ říká Tereza Valkounová. „Poslanci ve svých projevech často zmiňovali, že zákon má mnoho chyb. Přesto jej nakonec schválili. Této logice nerozumím,“ dodává.

Odpůrci senátní verze zákona byli zejména zástupci ANO, ODS a KSČM, podpořili ji naopak zástupci TOP 09 a KDU-ČSL. Původní verze byla schválena hlasy napříč stranami. Proti hlasovali zejména komunisté. Záznam ze schůze je dostupný na webových stránkách poslanecké sněmovny.

Co to jsou lesní mateřské školky? Tady jsou odpovědi na často kladené otázky.


reklama

 
Další informace |
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist