https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-zajisti-zachovani-biologicke-rozmanitosti-bilych-karpat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci zajistí zachování biologické rozmanitosti Bílých Karpat

25.4.2018 03:22 | ZLÍN (ČTK)
Oživení horských luk a sledování významných lučních a lesních biotopů je cílem projektu, na kterém se v Bílých Karpatech (na obrázku) podílejí státní podniky Lesy České republiky a Lesy Slovenskej republiky.
Oživení horských luk a sledování významných lučních a lesních biotopů je cílem projektu, na kterém se v Bílých Karpatech (na obrázku) podílejí státní podniky Lesy České republiky a Lesy Slovenskej republiky.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Oživení horských luk a sledování významných lučních a lesních biotopů je cílem projektu, na kterém se v Bílých Karpatech podílejí státní podniky Lesy České republiky a Lesy Slovenskej republiky. Odborníci se postarají o obnovu, zachování a ochranu biologické rozmanitosti ve Vlárském průsmyku na pomezí Zlínského a Trenčianského kraje a ve Strážovských vrších na Slovensku. Dvouletý projekt přijde na více než 775.000 eur (asi 19,72 milionu Kč), Evropská unie na něj přispěla bezmála 659.000 eur (16,77 milionu Kč). Včera o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
 

"Vysadíme jedli a dub a změníme tak druhovou skladbu lesních porostů. Společně obnovujeme a zachováváme horské luční biotopy a odstraňujeme nevhodnou vegetaci," uvedl specialista ochrany přírody Lesů ČR Martin Hromádka.

Lesníci dále vysadí plodonosné, ovocné i méně časté nehospodářské dřeviny. Mladé lesní porosty, například javory, jilmy, jedle nebo buky, navíc chtějí chránit proti ohryzu a loupání zvěří. "Vybudují se také nádrže, které zadrží vodu v krajině, a postaví se přikrmovací zařízení pro zvěř," uvedl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR ve Zlíně Martin Pavlíček.

Projekt je spojený i s monitoringem savců a lučních společenstev. Na přeshraničním chodníku budou místní a turisty o projektu informovat nové tabule. Součástí akce jsou také chystané exkurze a konference, na kterých se setkají odborníci i laici.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist