https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-mrazy-loni-snizily-urodu-semen-lesnich-drevin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR: Mrazy loni snížily úrodu semen lesních dřevin

25.2.2020 00:28 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Loňské jarní mrazy snížily úrodu semen lesních dřevin. Podstatně méně bylo především žaludů dubu. / Ilustrační foto
Loňské jarní mrazy snížily úrodu semen lesních dřevin. Podstatně méně bylo především žaludů dubu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Loňské jarní mrazy snížily úrodu semen lesních dřevin. Podstatně méně bylo především žaludů dubu. Přesto bude podle lesníků státního podniku Lesy České republiky semen dostatek. Významně k pokrytí potřeby lesních školkařů pomůžou i zásoby semen z dobrých úrod minulých let. Minulý týden to řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Podniku patří semenářský závod v Týništi nad Orlicí, který je největším svého druhu v Česku.
 

Samotný státní podnik letos plánuje obnovu 11.700 hektarů lesa a výsadbu 70 milionů sazenic po 60 milionech loni. Většinu sazenic pro letošní výsadbu vypěstovali školkaři ze semen sebraných před několika lety. Loňská semena se vrátí do lesa nejdříve na podzim 2020 a později. Kvůli mimořádně vysoké kůrovcové těžbě Lesům ČR ke konci loňského roku vzrostla plocha holin na 30.600 hektarů z 18.400 hektarů ke konci roku 2018.

"Při výrazném ochlazení na počátku května namrzly květy listnatých dřevin, což lidé spíše zaznamenali na úrodě ovoce. Jehličnaté stromy, které v posledních letech až nezvykle často plodily, zase odpočívaly a sbíraly síly na další roky," uvedla mluvčí. Nejvíc semen je podle ní letos k dispozici z javoru, habru, olše, břízy, osiky a jeřábu, tedy dřevin, které pomohou vytvořit druhově pestré a odolnější lesy.

Lesníci státního podniku loni sebrali 90 tun semen a plodů listnatých dřevin, po sběru 317 tun v roce 2018. "Sběr roku 2018 byl extrémně vysoký. Bylo to dáno velkým suchem, kdy stromy mimořádně rodily," řekla Jouklová. Dodala, že v roce 2017 činila úroda semen listnáčů 18 tun a v roce 2016 činila 82 tun.

Úrodu semen jehličnatých dřevin semenáři Lesů ČR zatím spočítanou nemají. I proto, že sběr šišek stále pokračuje. Podle Lesů ČR se však dá předpokládat, že úroda semen jehličnanů bude slabší než v minulých letech. V roce 2018 Lesy ČR sebraly 49 tun semen jehličnatých stromů. V roce 2017 to bylo 24 tun a v roce 2016 to bylo 40 tun.

Podnik uvažuje, že by do sběru semen letos na podzim na několika místech zapojil i veřejnost. "Dodržíme zákonná pravidla sběru a pod vedením našeho semenářského závodu umožníme lidem, aby se i tímto způsobem podíleli na obnově lesů. Zájem mají," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist