https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-pomohly-penezi-ci-drevem-509-lidem-postizenym-na-morave-tornadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR pomohly penězi či dřevem 509 lidem postiženým na Moravě tornádem

26.6.2022 00:48 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) pomohl finančním darem či poskytnutím dřeva 509 lidem postiženým loni v červnu na jižní Moravě tornádem. Největší zájem byl o finanční dar 100 000 korun, které dostalo 358 žadatelů. Celkem jim podnik vyplatil téměř 36 milionů korun. Menší zájem byl o darování dřeva na krov a na topení, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová.
 

O pomoc požádalo 664 lidí. Kvůli nesplnění podmínek však podnik musel téměř čtvrtinu žádostí zamítnout. Poskytnutí pomoci bylo podmíněno tím, že dům musel být určený k trvalému bydlení a bylo třeba jej kvůli následkům tornáda zdemolovat nebo na něm vyměnit střechu. "Žádosti jsme začali vyřizovat hned následující den, poslední z nich koncem letošního března," uvedl pověřený generální ředitel LČR Jiří Groda.

Dřevo na krov získalo od Lesů ČR 38 žadatelů, celkem jim podnik daroval a dopravil na pily 1900 metrů krychlových kulatiny. Palivové dřevo, 2260 metrů krychlových, si rozdělilo 113 lidí.

Tornádo loni 24. června poškodilo i lesy, techniku a budovy v majetku Lesů ČR. "Opravili jsme střechy a fasády dvou objektů na polesí. V příštím roce obnovíme všech 120 hektarů lesa směsí dřevin, například dubu, borovice, břízy, olše, habru," řekl ředitel Lesního závodu Židlochovice Miroslav Svoboda.

Podnik také řeší následky dalšího tornáda z letošního června v Lanžhotě. Přestože bylo podstatně slabší než loňské, vítr v polesí Soutok poškodil vozidla, techniku a čtyři budovy, u jedné i statiku. V lesích tornádo poničilo asi 4000 metrů krychlových dřeva. "V jižní části obory Soutok je dočasně zakázaný vstup do lesů. Škody likvidujeme, mohou dosáhnout až 5,5 milionu korun podle nutnosti demolice a výstavby nové budovy," dodal Svoboda.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. V prvním čtvrtletí podnik téměř zčtyřnásobil hrubý zisk meziročně na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. V růstu zisku i tržeb se projevilo zvýšení cen dřeva a únorové zavedení přímého prodeje dřeva malým a středně velkým pilám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist