https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-cr-zacaly-s-obnovou-peti-rybniku-v-janovicke-obore-na-chrudimsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy ČR začaly s obnovou pěti rybníků v Janovické oboře na Chrudimsku

7.3.2022 02:10 | NEROZHOVICE (ČTK)
Zdroj | Lesy ČR
Lesy České republiky začaly s obnovou pěti lesních rybníků v Janovické oboře u Nerozhovic na Chrudimsku. Nechají je odbahnit a opraví nebo zrekonstruují hráze a další vodohospodářské objekty. Celkové náklady dosáhnou 18,5 milionu korun bez DPH, uvedla mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
 

Práce na obnově soustavy rybníků Pekliny, Dolanský, Horní, Prostřední a Dolní by měly skončit v srpnu 2023. Z jejich dna se má odstranit více než 8000 krychlových metrů sedimentů. Následně se zrekonstruují hráze i bezpečnostní přelivy, u tří rybníků se vybudují nové. Opraví se i vypouštěcí zařízení zvaná požeráky a spodní výpusti. Hráze a přístupové cesty Prostředního a Dolního rybníka dostanou nový štěrkový povrch.

Janovická obora má výměru 622 hektarů. Výstavba jejího plotu trvala od roku 1863 do roku 1866. Obora je v nadmořské výšce 350 až 490 metrů, v současnosti se v ní chovají mufloni a jeleni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist