https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-hlavniho-mesta-prahy-vysazuji-nove-stromy-na-vitkove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy hlavního města Prahy vysazují nové stromy na Vítkově

10.5.2021 00:34 | PRAHA (ČTK)
Lesy hlavního města Prahy (LHMP) letos vysadí na vrchu Vítkov mezi Žižkovem a Karlínem 125 stromů, další asi stovku už vysadily ve Stromovce, sdělili ředitel městské organizace Ondřej Palička a primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Podle Hlubučka bylo od roku 2019 v metropoli vysázeno 370 000 stromů, zejména v zeleném prstenci kolem metropole. Město si vytyčilo cíl jich do roku 2026 vysázet milion.
 

Stromy na Vítkově se nyní již sázejí, podle Paličky se jich na jaře vysází 107 a zbytek na podzim. Hlubuček dodal, že jde o 25 různých druhů, aby byla výsadba co nejpestřejší a i pro návštěvníky parku na pohled zajímavější. Náměstek dodal, že pracovníci LHMP rovnou při výsadbě ke kořenům stromků dávají hnědé uhlí, které je jednak zdrojem uhlíku a jednak absorbuje vodu, což v suchu napomáhá zavlažování stromu.

Podle dřívějších informací LHMP by se letos na jaře v pražských lesích mělo vysadit asi 112.000 sazenic lesních dřevin, tedy o 34 000 stromků více než v jarních měsících loňského roku. Nově se osazují původní zemědělské pozemky a holiny, které vznikly mimo jiné pokácením stromů napadených kůrovcem. Většina stromů bude v budoucnu tvořit nový les u přírodní památky Lítožnice.

V loňském roce LHMP nejvíce stromů - přes 70 000 - vysázely v nově budovaném lese Na Musile nebo v lesoparku V Ladech na východním okraji Prahy. Podle informací města se loni ve Stromovce vysázelo 255 nových stromů, na Petříně jich bylo 61 a na Dívčích hradech 441. Město také obnovilo sad Rádiovka v Satalicích, doplnilo stromy v Třešňovce v Hrdlořezích a vytvořilo sad jedlých kaštanů v Jinonicích o 48 stromech. V Blanické ulici pak vznikla nová alej.

Stromy město někdy i kácí, v posledních letech se několikrát objevily případy, kdy se proti tomu postavili místní obyvatelé. To byl případ dvou javorů na zahradě školy v ulici Na Smetance z důvodu výstavby sportoviště. I přes odpor lidí se kácení uskutečnilo. Místní naopak uspěli v případě aleje v Lužické ulici na Vinohradech, od jejíhož kácení nakonec město ustoupilo. Stejně tak zřejmě zůstane zachován strom na Smetanově nábřeží, který chtěla odstranit Praha 1, což vyvolalo velký odpor místních obyvatel a opozice na městské části.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist