https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesy-mesta-zlina-vytezily-na-tluste-hore-tisice-metru-krychlovych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesy města Zlína vytěžily na Tlusté hoře tisíce metrů krychlových

17.7.2020 00:02 | ZLÍN (ČTK)
Lesy města Zlína vytěžily loni a letos v areálu Tlustá hora kvůli kůrovcové kalamitě tisíce metrů krychlových dřeva. V roce 2019 tam musel podnik kvůli kůrovci vykácet 6500 metrů krychlových dřeva, což byl téměř dvojnásobek ročního limitu těžby stanoveného před kalamitou. Letos od ledna do května vykácel zhruba 2750 metrů krychlových kůrovcového dříví, sdělil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.
 

Současně s těžbou se lesníci podle náměstka primátora Bedřicha Landsfelda (STAN) starají v areálu, který se nachází v jihozápadní části katastru krajského města, také o pěstební práce. "Pro uvedené období bylo použito k zalesnění přes 41 000 nových stromků, převážně buků a dubů. Mimo to se daří obnovovat les přirozeně bez umělé výsadby," uvedl Landsfeld.

Od začátku roku 2019 až dosud eviduje odbor městské zeleně na Tlusté hoře také do pěti hektarů ploch s přirozenou obnovou lesa. V této praxi bude pokračovat. "Přirozeně se velmi dobře zmlazuje buk, javor, částečně i dub a v malém měřítku i jasan. Je tedy naděje, že v budoucnosti budou tyto lesy stabilnější a zdravější. Pro posílení biodiverzity jsou ponechány na některých pasekách i hromady klestu, které již nejsou z hlediska kůrovce nebezpečné, ale mohou být úkrytem pro užitečný hmyz," uvedl Melzer.

Po vzniku rozsáhlých pasek zůstaly na mnoha místech na okrajích lesa nestabilní řady stromů, u nichž zvláště při bouřkách hrozí vývraty a zlomy. Odbor městské zeleně proto vyzval návštěvníky lesa, aby dbali zvýšené opatrnosti a při zvýšené síle větru nebo bouřce do něj vůbec nechodili.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist