https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letat-v-krkonosich-lze-nove-jen-ve-vysce-nejmene-300-m-nad-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Létat v Krkonoších lze nově jen ve výšce nejméně 300 m nad zemí

4.3.2019 09:42 | VRCHLABÍ (ČTK)
Minimální výšku letu nad terénem stanovuje nařízení ÚCL na 300 metrů. Znamená to, že například při létání v okolí 1603 metrů vysoké Sněžky se letadlo stále musí držet ve výšce nejméně 1903 metrů.
Minimální výšku letu nad terénem stanovuje nařízení ÚCL na 300 metrů. Znamená to, že například při létání v okolí 1603 metrů vysoké Sněžky se letadlo stále musí držet ve výšce nejméně 1903 metrů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Létání nad Krkonošským národním parkem (KRNAP) je již možné jen ve výškách nejméně 300 metrů nad zemským povrchem. Dosud se mohla letadla nad národním parkem pohybovat i v nižší výšce. Omezení letové hladiny vyplývá z opatření obecné povahy, které vydal Úřad pro civilní letectví (ÚCL). Nařízení vstoupilo v platnost ve čtvrtek. ČTK to dnes řekl mluvčí KRNAP Radek Drahný.
 

Pravidla pro létání nad Krkonošským národním parkem provázely v minulých letech nejasnosti. Správa KRNAP dříve uváděla, že s platností novely zákona o ochraně přírody a krajiny od 1. června 2017 budou veškeré lety zakázané. Nakonec tomu tak nebylo a nadále až dosud platila běžná obecná pravidla pro létání v České republice. Konkrétní pravidla pro létání nad parkem pak loni v září stanovil ÚCL.

Minimální výšku letu nad terénem stanovuje nařízení ÚCL na 300 metrů, přičemž tato hladina je počítána od nejvyššího bodu, který je od letadla vzdálený v okruhu 600 metrů. Znamená to, že například při létání v okolí 1603 metrů vysoké Sněžky se letadlo stále musí držet ve výšce nejméně 1903 metrů.

Stanovení hranice 300 metrů je podle Drahného kompromisem mezi ochránci přírody a letci. Ochránci přírody pokládají hluk letadel za rušivý a ohrožující pro ptáky. "Například v Krkonoších žijící tetřívek obecný a sýc rousný patří do skupiny dvanácti vůbec nejcitlivějších druhů k vlivu hluku na jejich funkční existenci," uvedl Drahný. Problémem v minulosti podle něj byly především vyhlídkové lety nízko nad terénem.

Výjimku ze zákazu letů pod hladinu 300 metrů mají policie, vojáci, záchranáři, hasiči a piloti bezmotorových letadel. Lety bezpilotních letadel či dronů jsou možné jen po povolení Správou KRNAP. Provozovatelům za porušení nařízení hrozí na místě až desetitisícová pokuta, ve správním řízení jsou pokuty ještě vyšší.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist