https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letiste-praha-zvysilo-hlukove-poplatky-za-nocni-lety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letiště Praha zvýšilo hlukové poplatky za noční lety

5.4.2018 00:20 (ČTK)
Dosud byly sazby hlukových poplatků pro denní a noční dobu stejné, nyní však budou výrazně zvýšeny pro vzlety a přistání hlučnějších typů letadel v noci. Další změna spočívá v efektivnějším rozšíření hlukových kategorií z pěti na 14 s cílem dosáhnout spravedlivějšího přístupu rovněž v rámci velké skupiny tišších letadel. / Ilustrační foto Letiště Václava Havla Praha
Dosud byly sazby hlukových poplatků pro denní a noční dobu stejné, nyní však budou výrazně zvýšeny pro vzlety a přistání hlučnějších typů letadel v noci. Další změna spočívá v efektivnějším rozšíření hlukových kategorií z pěti na 14 s cílem dosáhnout spravedlivějšího přístupu rovněž v rámci velké skupiny tišších letadel. / Ilustrační foto Letiště Václava Havla Praha
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letiště Praha zvýšilo od tohoto týdne hlukové poplatky pro lety v nočních hodinách. U hlučných letadel může být poplatek za noc až šestkrát vyšší než platba za denní pohyb tichého stroje. Letiště tak chce motivovat dopravce k nasazování tišších letadel na spoje z Prahy a do Prahy nebo jejich přesunu do denní doby. Navíc zavedlo hlukový poplatek za vzlet vedle dosavadní platby jen za přistání. Uvedlo to v tiskové zprávě.
 

"Zájem o cestování přes Letiště Václava Havla Praha neustále roste. Počty cestujících sice rostou díky dobře nastavenému motivačnímu programu pro dopravce rychleji než počty vzletů a přistání, ale i pohyby letadel meziročně narůstají. Chceme zmírnit hlukovou zátěž v okolí letiště v noční době a nastavit spravedlivější přístup, který zohlední velké rozdíly v hlukových vlastnostech letadel. Více tak zaplatí dopravci za hlučnější letadla nebo za noční provoz," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Dosud byly sazby hlukových poplatků pro denní a noční dobu stejné, nyní však budou výrazně zvýšeny pro vzlety a přistání hlučnějších typů letadel v noci. Další změna spočívá v efektivnějším rozšíření hlukových kategorií z pěti na 14 s cílem dosáhnout spravedlivějšího přístupu rovněž v rámci velké skupiny tišších letadel.

Finanční prostředky vybrané od leteckých společností jsou využívány na financování protihlukových opatření v okolí letiště či na monitoring hluku na stacionárních i mobilních stanicích.

Mezi další řešení regulující hluk patří řada provozních opatření a omezení. Jde například o distribuci provozu na dráhovém systému letiště tak, aby letadla nelétala přes hustě osídlené části Prahy. Dále to jsou protihlukové postupy pro přílety a odlety, pravidla omezující použití reverzního tahu motorů při brzdění letadel nebo pravidla pro provádění motorových zkoušek. Jedním z technických opatření v obcích a městských částech v ochranném hlukovém pásmu letiště byla v minulých letech realizovaná kompletní výměna oken bytových a rodinných domů, staveb školní a předškolní výchovy a staveb pro zdravotnické a sociální účely.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist