https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letni-navstevnicka-sezona-na-sumave-se-podoba-lonske-rekordni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letní návštěvnická sezona na Šumavě se podobá loňské rekordní

18.7.2016 14:22 | SRNÍ (ČTK)
Ředitel parku Pavel Hubený je se zájmem lidí o Šumavu spokojený. "Měl jsem trošku obavy, že nám návštěvnost směrem od Prahy a od Plzně stáhne nová CHKO Brdy, ale to se nestalo. Šumava je taková hodnota, že lidi přitahuje pořád," konstatoval
Ředitel parku Pavel Hubený je se zájmem lidí o Šumavu spokojený. "Měl jsem trošku obavy, že nám návštěvnost směrem od Prahy a od Plzně stáhne nová CHKO Brdy, ale to se nestalo. Šumava je taková hodnota, že lidi přitahuje pořád," konstatoval
Foto | Kubaj / Flickr.com
Zatím poměrně vysokou návštěvnost zaznamenávají o letošních prázdninách pracovníci informačních a návštěvnických center šumavského národního parku i lesní strážci. Na Šumavu míří tisíce lidí. Sezona je zatím podobná té loňské, která byla rekordní. Velkým lákadlem jsou kromě pěších a cyklistických túr po šumavské přírodě také návštěvnická centra jelenů a vlků v Kvildě a Srní, řekl mluvčí parku Jan Dvořák.
 

"Strážci z terénu hlásí, že především ten první týden prázdnin, kdy byly dva dny volna, byl ohromný, co se týče návštěvnosti. I naše informační střediska a návštěvnická centra hlásí vysoké počty návštěvníků. Je evidentní, že Šumava táhne," řekl Dvořák. Nejnavštěvovanější informační středisko parku v Kvildě navštívilo od 1. od 17. července 11 910 lidí, loni to bylo 14 220 turistů. Středisko v Kašperských Horách vidělo v červenci 4136 lidí, loni za stejné období 2764. "Obecně se ale dá říci, že na ten návštěvnický boom Šumava ještě čeká, protože srpen bývá silnější než červenec," řekl Dvořák. Navíc v Kvildě se v první polovině srpna otevře další tahák - výběh s rysem a rysicí.

Ředitel parku Pavel Hubený je se zájmem lidí o Šumavu spokojený. Letošní návštěvnost by se podle něj mohla vyrovnat loňské, která byla rekordní za posledních sedm až deset let. "Měl jsem trošku obavy, že nám návštěvnost směrem od Prahy a od Plzně stáhne nová CHKO Brdy, ale to se nestalo. Šumava je taková hodnota, že lidi přitahuje pořád," konstatoval.

Od ledna do června letos navštívilo pět informačních středisek parku 88 000 lidí. Loni to bylo za celý rok bezmála 300 000 lidí, v roce 2014 jich bylo kolem 250 000 a v roce 2013 asi 245 000. Hlavní nápor Šumava zažívá v druhém pololetí.

Úspěšná jsou i návštěvnická centra. Loni v srpnu se u Kvildy otevřelo centrum zaměřené na jeleny. Do konce letošního června ho vidělo 90 000 turistů, z toho 47 000 letos. Od 1. do 12. července se přišlo na jeleny podívat dalších víc než 10 000 turistů, zhruba 800 až 900 denně. Centrum zaměřené na vlky, otevřené loni na podzim u Srní, vidělo v listopadu a prosinci 2015 přes 36 000 návštěvníků. Letos do konce června přes 28 000 lidí a dalších 5181 turistů v prvních deseti dnech července. "Ne všichni návštěvníci jsou ale započítáni, protože ne všichni projdou přes expozici a jdou rovnou k výběhu. Proto je třeba připočítat ještě asi třetinu z tohoto počtu," upřesnil Dvořák.

Do zoologického programu parku patří také Stanice pro hendikepovaná zvířata Klášterec a v Borových Ladách pstruhová líheň a soví voliéry. Na sovy se každý rok od května do konce září přijde podívat kolem 65 000 lidí.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist