https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letohrad-otevrel-opravenou-oranzerii-s-expozici-papousku.je-mezi-nimi-i-jedinecny-kakadu-inka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letohrad otevřel opravenou oranžerii s expozicí papoušků. Je mezi nimi i jedinečný kakadu inka

2.7.2023 18:55 | LETOHRAD (ČTK)
Kakadu inka doposud žádná registrovaná zoo v Česku nechová.
Kakadu inka doposud žádná registrovaná zoo v Česku nechová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Letohradu na Orlickoústecku se letos otevřela opravená zámecká oranžerie. Jsou tam umístěné subtropické rostliny a menší australská fauna, papoušci a ryby, sdělil městský radní Zdeněk Tomka (Zelená pro Letohrad).
 

"Expozice australské fauny byla inspirovaná Královským kaňonem, který se nachází v nitru nehostinné pouště v severní části Austrálie. Z toho jsme vytvořili kulisu. Na místě jsme vybudovali část červené skály," popsal Tomka. Je tam instalované akvárium s 800 litry vody, v něm je přes 30 druhů ryb z Indického oceánu a korálů.

"Všechny korály jsou dovezené z pobřeží Austrálie. A pak tady máme 16 ptáků, pět různých druhů. Asi nejzajímavější je Kakadu inka, pokud máme zjištěno, doposud ho žádná registrovaná zoo v Česku nechová. Návštěvníci ho mohou vidět pouze u nás. Chtěli jsem mít něco výjimečného," řekl Tomka. Samotné Austrálii se přezdívá země papoušků, žije tam přes pět desítek druhů.

O expozici se starají chovatelé, kteří už voliéru na zámku v Letohradě mají, tam jsou hlavně papoušci z Jižní Ameriky a několik kakadu růžových z Austrálie, vedle je výběh pro bílé klokany. Ty nadále návštěvníci zámku uvidí. V druhé části je expozice bonsají, cizokrajných květin a rostlin.

Oranžerie je součástí raně barokního zámku. Na zámek navazuje anglický park z let 1820 až 1830 s kašnou, umělou jeskyní o délce 25 metrů, empírovým altánem a vyhlídkou na Podměstí. Náklady na modernizaci dosáhly téměř 18 milionů korun.

Druhou částí projektu je obnova zámecké terasy a zámeckého parku. Vznikla nová naučná stezka s bludištěm v místě bývalého zahradnictví. Na terase se budou konat kulturní akce. V zahradě byly vysázeny nové stromy a obnoveny cesty. Návštěvníci se mohou kochat záhony s historickými růžemi a bylinkami. V západní části byly vysazeny historické odrůdy jabloní, hrušní a třešní, které tam v minulosti rostly. V parku je nový mobiliář.

Modernizaci oranžerie a revitalizaci zahrady město připravovalo přes deset let. Radnice získala dotaci až na třetí pokus. Stavební práce začaly na podzim 2021. Náklady za obě investice jsou kolem 30 milionů korun, dotace bude přes 20 milionů korun.

Projekt Nimptsch nás spojuje Letohrad připravoval s partnerským městem Niemcza. V Polsku z evropských dotací opraví historickou baštu a postaví dětské hřiště ve středověkém stylu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist