Letošní únor nejteplejší od roku 1856
Světová meteorologická organizace uvádí, že jev El Niňo ("¨Jezulátko") překonal všechny dosavadní rekordy. Minulý měsíc zaznamenali meteorologové průměrnou světovou teplotu vzduchu více než jeden stupeň nad normálem, což je významný rozdíl. V Peru a Kalifornii byl tento únor jeden z nejsušších, které lidstvo pamatuje. Meteorolog Paul Llansa uvádí, že bylo překonáno obrovské množství dalších rekordů, týkajících se počasí:
Na povrchu Země byly nejyšší zaznamenané rekordy tyto: největší záplavy byly v Peru a v jižní Brazílii; naopak největší sucha zažily Indonésie, Papua, Nová Guinea a Severovýchod Brazílie. El Niňo představuje periodickou událost abnormálního zahřívání Pacifického oceánu, což má za následek mimořádné počasí v různých oblastech planety, včetně záplav nebo naopak sucha. Vědci předpověděli, že letošní El Niňo bude zřejmě ještě vážnější, než v letech 1982-3, kdy bylo zpustošeno mnoho oblastí na světě.
Zatím nikdo neodhadl sociální a ekonomické škody současného El Niňo. Ale odborníci na počasí zaznamenali ničivé účinky jevu El Niňo na rozsáhlých územích na světě. Předpovídají, že El Niňo potrvá i v měsíci květnu. Paul Llansa uvádí odhad, že počasí se může navrátit k normálu během června, července a srpna. Říká:
"Vše, co očekáváme od počasí v těchto měsících v roce, by mělo být v normálu. Proto se tuto sezónu připravte na několik hurikánů a tajfunů. K tomu započítejte množství blizzardů a ledových bouří. Jsou to normální variace klimatu."
Meteorologové si zatím nejsou jisti, zda bude El Niňo v příštím roce následován opačnou událostí, přezdívanou "La Niňa". Tento klimatický jev je naopak způsoben abnormálně chladnou vodou v Pacifiku, a má právě opačné účinky, než El Niňo.
Lisa Schlein, Voice of America
reklama