https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/letoun-solar-impuls-2-preletel-po-trech-dnech-letu-atlanticky-ocean
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letoun Solar Impuls 2 přeletěl po třech dnech letu Atlantický oceán

23.6.2016 13:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Letoun Solar Impulse 2 právě dosáhl starého kontinentu.
Letoun Solar Impulse 2 právě dosáhl starého kontinentu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Solar Impulse 2
Letoun Solar Impulse 2 po 71 hodinách letu překonal Atlantický oceán. Letadlo na cestu přes moře vzlétlo v New Yorku a dnes přistálo ve španělské Seville. Tři dny a tři noci zvládl letou jen na energii ze slunečního svitu. Cílem projektu, za kterým stojí dobrodruh Bertrand Piccard a letech André Borschberg, je obletět svět jen za pomoci sluneční energie.
 

Během letu vystoupal letoun do výšky 8,5 kilometru a letěl průměrnou rychlostí 95 km/h. Tento přelet se patrně zapíše do historie jako rekordní, organizátoři aktuálně čekají na potvrzení od komisařů. Jedním z rekordů bude překonání Atlantiku, konkrétně vzdálenosti 6 765 kilometrů, jen na solární pohon.

Atlantik je od nepaměti velkou výzvou pro objevitele, dobrodruhy a letce. V minulém století tu letec Charles Lindbergh ustanovil rekord v sólo letu se svým letounem The Spirit of St. Louis. To otevřelo cestu komerčním letům přes oceán. Bertrand Piccard věří, že jejich let otevře cestu pro letadla, nevyužívající fosilní paliva. „Atlantik vždycky znamenal jakýsi předěl mezi starým a novým světem. Náš let můžeme brát také jako předěl mezi starým a novým myšlením,“ říká Piccard. „Starým myšlením je svět neúsporných a znečišťujících strojů, nové myšlení je svět moderních a čistých technologií.“

Letoun bude nyní pokračovat do Abu Dhabí v Arabských Emirátech, kde celý podnik loni v březnu začal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist