https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-castecne-revitalizoval-park-zvany-zahrada-vzpominek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec částečně revitalizoval park zvaný Zahrada vzpomínek

11.6.2022 00:16 | LIBEREC (ČTK)
Zahrada vzpomínek na starším snímku.
Zahrada vzpomínek na starším snímku.
Foto | SchiDD / Wikimeda Commons
Liberec částečně revitalizoval park zvaný Zahrada vzpomínek v Budyšínské ulici, kde je i lapidárium náhrobků. Nově vysazená je v parku i centrální lipová alej. Celkové náklady na sadové úpravy, obnovu cestní sítě a restaurování centrálního kříže vyšly na více než 850 000 korun, uvedla pro ČTK mluvčí radnice Jana Kodymová.
 

Původní stromy z aleje byly podle dendrologického posudku ve špatném stavu. "Alej byla již ve stadiu rozpadu. Bohužel v minulosti byly koruny neodborně ošetřeny takzvaně na hlavu, což zapříčinilo, že u lip bylo zjištěno mnoho zdravotních problémů," uvedla Kodymová. V aleji bylo původně 15 lip, nově jich tam je deset. Méně jich je tam podle mluvčí proto, že před tím byly lípy vysazené příliš blízko sebe a vzájemně si tak konkurovaly.

Radnice nechala z parku odstranit 22 dřevin, kromě lip i čtyři pyramidální duby, dvě túje a jeden cypřišek. Dalších 16 dřevin arboristé ošetřili a vysadili čtyři duby a 20 břečťanů. Dosazovat se budou ještě trvalky. V celém areálu zahrady se opravily perkové cesty a po restaurování je kříž s Kristem. "V budoucnu nás ještě čeká oprava obvodových zdí a restaurátorský zásah na hrobkách a deponovaných sochařských artefaktech," dodala Kodymová.

Zahrada vzpomínek se nachází na místě déle než půl století nevyužívaného hřbitova. Zchátralý a zanedbaný areál prodělal částečnou obnovu v roce 2011. Revitalizace stála tehdy přes pět milionů korun. Další práce byly spojené s obnovou zanedbaných hrobek dvou známých libereckých rodů Liebiegů a Hübnerů a restaurováním pozdně barokní sochy sv. Petra a Pavla z roku 1761, která patří mezi nejcennější památky v areálu. V Zahradě vzpomínek návštěvníci najdou i zadlážděné upomínky na historii města. V chodníku, který jako meandrující řeka parkem prochází, jsou prvky z četných místních staveb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist