Liberec chce koupit dluh liberecké spalovny ve výši 1,7 miliardy korun
Úvěr 1,5 miliardy korun se splatností 15 let získalo Termizo v roce 1996 od bývalé Investiční a poštovní banky. V roce 2000 se firma dostala do platební neschopnosti a splácení úvěru odmítla jako hlavní ručitel i liberecká radnice. Pohledávka pak přešla v rámci převzetí IPB na ČSOB. Ta ji v loňském roce převedla na ČKA. Kvůli vysokým úrokovým sazbám byl ale původní úvěr loni v lednu restrukturalizován a následkem kapitalizace úroků se zvýšil na 1,7 miliardy korun. Jak informoval mluvčí agentury Jiří Pekárek, byli evidováni tři zájemci. V prosinci 2001 rozhodla dozorčí rada ČKA postoupit pohledávku městu Liberec, které drží 77 procent akcií Termiza. Zbylých 23 procent akcií vlastní 14 měst a obcí regionu, které spalovnu využívají k likvidaci odpadu.
Pro prodej akcií Liberci stanovila ČKA tři podmínky. "Převod musí schválit vláda, město vyváže z ručitelského závazku ostatní vlastníky. Je potřeba také najít mechanismus, který zabrání městu v dalším prodeji Termiza," upřesnil Pekárek. Cena pohledávky se pohybuje mezi 500 a 700 miliony korun. Město hospodaří letos s příjmy a výdaji 1,35 miliardy korun. Podle Kittnera již začalo jednat o úvěru a má šanci peníze na koupi pohledávky získat.
Liberecká spalovna ročně zlikviduje 96 tisíc tun odpadů a vyprodukuje 650 tisíc gigajoulů tepla a osm tisíc megawattů elektrické energie. Firma je od začátku provozu ztrátová.
reklama