https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberec-vytvori-komisi-ke-zmirneni-dopadu-klimatickych-zmen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberec vytvoří komisi ke zmírnění dopadu klimatických změn

23.7.2019 00:06 | LIBEREC (ČTK)
Liberec ustanoví komisi pro klima, půjde o poradní orgán rady města. / Ilustrační foto
Liberec ustanoví komisi pro klima, půjde o poradní orgán rady města. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Multimediální knihovna Evropské komise / Multimediální knihovna Evropské komise
Liberec ustanoví komisi pro klima, půjde o poradní orgán rady města. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) by městu měla komise pomoci se zmírněním dopadů klimatických změn. Liberec se už dříve zavázal, že do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého (CO2) minimálně o 40 procent.
 

"Komise se bude zabývat implementací akčního plánu na ochranu klimatu a úspory energií, který máme už rok schválený," uvedl Zámečník. Podle něj se některé kroky již činí. Zmínil zateplování veřejných budov, výměnu zdrojů veřejného osvětlení za úspornější či modernizaci rozvodů teplárny, která ztrátový parovod nahrazuje úspornějším horkovodem.

Radnice chce rozvíjet i bezemisní veřejnou dopravu. "Už dnes je 30 procent podílu veřejné dopravy vedeno ekologickým způsobem, tramvajovou dopravou," uvedl Zámečník.

U budoucích staveb chce mít město tam, kde to bude možné takzvané zelené střechy. Při výstavbě parkovišť budou před asfaltem dostávat přednost zatravňovací dlaždice. "Aby voda nestékala po povrchu do kanalizace, ale vsakovala se," dodal primátor.

Komise by měla být jedenáctičlenná, její složení budou schvalovat radní na svém příštím zasedání v srpnu. "Oslovili jsme veřejnost, aby nám dodala návrhy na členy. Máme jich zatím šest od sdružení Rodiče za klima Liberec," uvedl Zámečník.

Sdružení už na konci května město vyzvalo k vyhlášení stavu klimatické nouze, zastupitelstvo se tím zatím nezabývalo. Zástupci sdružení chtějí, aby nešlo jen o formální gesto, ale aby město udělalo maximum pro snížení emisí oxidu uhličitého. "Jde například o podporu veřejné dopravy, znevýhodnění individuální automobilové dopravy, o přechod na dodavatele energií z obnovitelných zdrojů, o podporu pěší a cyklomobility a řadu dalších opatření," uvedla již dříve za iniciativu Rodiče za klima Liberec Anna Kšírová.

Cílem nejen liberecké iniciativy je, aby produkce CO2 nebyla větší, než se daří kompenzovat. Budoucí předsedkyně evropské komise Ursula von der Leyenová pokládá za nutné, aby Evropská unie byla v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Kuntoš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist