https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-nadace-s-obcemi-vysadi-temer-20-000-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká nadace s obcemi vysadí téměř 20.000 stromů

25.5.2017 07:00 | LIBEREC (ČTK)
Cílem je vybudovat bohatě strukturované lesy, které jsou odolnější zejména proti poškození větrem. Výsledky budou znát až po dlouhé době, neboť les roste pomalu. / ilustrační foto
Cílem je vybudovat bohatě strukturované lesy, které jsou odolnější zejména proti poškození větrem. Výsledky budou znát až po dlouhé době, neboť les roste pomalu. / ilustrační foto
Osm obcí na Liberecku a Jablonecku se letos zapojí do projektu k obohacení druhové skladby lesů. Vysazeno bude téměř 20.000 jedlí a buků. ČTK to v pondělí sdělil ředitel liberecké Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřej Petrovský. Nadace projekt za téměř 700.000 korun zaštiťuje.
 

Projekt pokračuje třetím rokem, letos vynaložená částka bude zatím nejvyšší. "Nadace hradí sazenice. Z rozpočtů obcí se platí výsadba, ochrana stromků před zvěří i následná péče," uvedl Petrovský.

Letos se do projektu zapojily Rynoltice, Bílý Kostel, Hrádek nad Nisou, Kryštofovo údolí, Šimonovice, Dlouhý Most, Rádlo a Rychnov u Jablonce nad Nisou. "Ceníme si našich lesů, neboť víme, že je pěstujeme, udržujeme a vylepšujeme pro další generace našich dětí. Prostředky, které nyní do lesa vložíme, se nám mnohonásobně vrátí," uvedl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Nadace se obnovou lesů v regionu zabývá dlouhodobě. V minulosti se jí na výsadbu podařilo získat evropskou dotaci. Za poslední roky se nadace podílela na vysazení 108.100 sazenic buků, dubů a jedlí do jizerskohorských biocenter i do obecních lesů. Letos v rámci spolupráce s obcemi nechá nadace vysadit na 3,69 hektaru lesních pozemků 15.450 jedlí a 3800 buků.

"Cílem je vybudovat bohatě strukturované lesy, které jsou odolnější zejména proti poškození větrem. Výsledky budou znát až po dlouhé době, neboť les roste pomalu, ale jsem si jist, že je to krok správným směrem," uvedl Petrovský. Vysazené dřeviny podle něj vyžadují dlouhodobou ochranu. Například jedle rostou v oplocenkách, která je chrání proti poškození zvěří, 15 let. U buků je zase potřeba provádět opakované nátěry repelenty po dobu šesti let. Pravidelně se také musí vyžínat nejbližší okolí sazenic a nahrazují se ty, které uhynuly.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist