Liberecká spalovna je odstavena kvůli čištění pračky plynu
Zařízení na vstřikování aktivního uhlí do proudu spalin uvedla liberecká spalovna do zkušebního provozu 18. června. Má snížit emise dioxinů ve spalinách na úroveň norem, které začnou platit 1. května 2003. To je 0,1 nanogramu dioxinů na metr krychlový spalin. Vedení Termiza odhaduje náklady na zkušební provoz na 17 milionů korun. "Je to provizorní řešení. Pokud se v půlročním provozu osvědčí, koupíme plně automatizované zařízení za 70 milionů korun," doplnil Průcha.
Aktivisté z ekologického hnutí Děti Země považují ale tento typ dioxinového filtru za levný a neúčinný. Podle Simony Jašové z libereckých Dětí Země budou proto trvat na tom, aby se funkčnost filtru ověřila nikoli jednorázovým několikahodinovým, ale nejméně čtrnáctidenním měřením obsahu dioxinů.
Ředitel Průcha připouští, že jinde osvědčený systém nemusí být v Liberci funkční. "Připravujeme se na všechny možnosti, vypisujeme zároveň výběrové řízení na dodavatele velkého dioxinového filtru v hodnotě 200 milionů korun," upřesnil. Liberecká spalovna byla postavena za 1,675 miliardy korun a zahájila provoz v říjnu 2000. Denně zlikviduje asi 400 tun komunálního odpadu z Liberecka i okolních regionů. O začátku provázejí spalovnu silné protesty ekologických aktivistů, kteří upozorňují především na neúnosnou míru škodlivých dioxinů unikajících do ovzduší.
reklama