https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zoo-ma-poprve-mlade-ohrozeneho-soba-karelskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo má poprvé mládě ohroženého soba karelského

27.6.2020 01:13 | LIBEREC (ČTK)
Sob karelský se ve volné přírodě vyskytuje výhradně ve Finsku, a to ve dvou izolovaných populacích, z nichž každá čítá něco přes 1000 jedinců.
Sob karelský se ve volné přírodě vyskytuje výhradně ve Finsku, a to ve dvou izolovaných populacích, z nichž každá čítá něco přes 1000 jedinců.
Foto | Urpo Helenius / Flickr.com
V liberecké zoologické zahradě se poprvé narodilo mládě soba karelského, sobí samička přišla na svět koncem května. Ohroženého finského sudokopytníka chová od roku 2013, informovala mluvčí zahrady Barbara Tesařová.
 

Sob karelský se ve volné přírodě vyskytuje výhradně ve Finsku, a to ve dvou izolovaných populacích, z nichž každá čítá něco přes 1000 jedinců. Liberecká zoo dosud měla jednoho samce a dvě samice a mládě se jí do letošního roku nepodařilo odchovat. "Malá samice soba se narodila 28. května," uvedla Tesařová.

Podle ní to ale není jediný přírůstek v zahradě v posledních týdnech. "Jak je v tomto období typické, nejvíce mláďat přibylo na úseku kopytníků a dravých ptáků, kde se po orlosupovi, který byl vypuštěn do volné přírody, podařilo úspěšně odchovat i vzácné orly nejmenší, orly jestřábí a čimanga horská," uvedla Tesařová.

Liberečtí zoologové tyto ptáky považují za mimořádně cenné jedince, kteří jsou z chovatelského a ochranářského hlediska pro zachování celého druhu obrovským přínosem. "Chov těchto druhů v lidské péči je velice náročný a na celém světě je pouze několik zoologických zahrad, které tyto dravce chovají. Rozmnožit se je ale podařilo letos pouze u nás," uvedl liberecký zoolog a kurátor ptactva Jan Hanel. Ptáčata návštěvníci zatím ale neuvidí, zůstávají s rodiči v zázemí zahrady.

Mezi kopytníky se stáda postupně rozšířila vedle sobího také u takinů zlatých, koně Převalského, koz šrouborohých a nahura modrého. Všechna tato mláďata obývají venkovní výběhy od prvních dní po narození a vidět je mohou i návštěvníci. "Chov horských kopytníků je v liberecké zoo historicky velmi úspěšný. V případě takinů zlatých máme dokonce největší chovnou skupinu v České republice," dodal zoolog Luboš Melichar.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist