https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zoo-nechala-uspat-slonici-rani-druheho-nejstarsiho-slona-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo nechala uspat slonici Rání, druhého nejstaršího slona v ČR

27.4.2021 13:46 | LIBEREC (ČTK)
Rání přicestovala do liberecké zoo v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života.
Rání přicestovala do liberecké zoo v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Liberec
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a zároveň druhého nejstaršího slona v Čechách. Důvodem byly vážné zdravotní problémy. Rání v liberecké zoo žila od roku 1967, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
 

Vzhledem k vysokému věku a opotřebení zubů slonice špatně rozmělňovala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu. "Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete," uvedl zoolog Luboš Melichar.

Přinášíme smutnou zprávu. V pondělí 26. 4. 2021 museli zoologové, chovatelé a veterináři liberecké zoologické zahrady...

Zveřejnil(a) Zoologická zahrada Liberec, p.o. dne Úterý 27. dubna 2021

Rání přicestovala do liberecké zoo v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. "Posledních sedm let jí v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici," uvedla Tesařová. Sedmatřicetiletá Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. "O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu," dodala.

Slony chová liberecká zoo od roku 1958. Šance získat jiného ale není moc velká. Sloní pavilon z roku 1972 je po technické stránce ve špatném stavu a nesplňuje téměř žádná tepelně izolační kritéria. Zastaralý je i chovatelsky, a do budoucna tak hrozí, že Liberec o tato zvířata přijde. Většina evropských zahrad totiž na rozdíl od Liberce ustoupila od takzvaného kontaktního chovu. Liberecký sloninec v současném stavu bezkontaktní chov neumožňuje. Výstavbu nového slonince chce zoo spojit s renovací horní částí svého areálu a jeho přeměnou na takzvanou africkou planinu, projekt je ale zatím jen takzvaně na papíře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist