https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-zoo-vyda-bankovku-s-motivem-slona-orlosupa-a-takina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká zoo vydá bankovku s motivem slona, orlosupa a takina

6.5.2019 00:21 | LIBEREC (ČTK)
Liberecká zoo v rámci oslav 115. výročí od založení vydá suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou nula euro. Hlavním motivem budou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup.
Liberecká zoo v rámci oslav 115. výročí od založení vydá suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou nula euro. Hlavním motivem budou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Liberec
Liberecká zoo v rámci oslav 115. výročí od založení vydá suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou nula euro. Očekává, že o ni bude velký zájem. Hlavním motivem budou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup. Informovala o tom mluvčí zoo Barbara Tesařová.
 

Liberecká zoo chová přes 160 druhů zvířat a každé považuje něčím za jedinečné. "Nakonec jsme vybrali slona, takina a orlosupa, kteří jsou jak návštěvnicky atraktivní, tak pro naší zoo charakterističtí," uvedla vedoucí marketingu zoo Marta Dostálová. Slony má zahrada přes 60 let, s chovem takinů začala jako první mimo Asii a orlosupy pravidelně vypouští zpět do volné přírody v Alpách.

Zoo po zkušenostech z jiných evropských zahrad očekává, že o tento suvenýr bude velký zájem. "Není neobvyklé, že se celý náklad vyprodá již během několika hodin, popřípadě dní. Podobně tomu bylo i při prvním vydání bankovky České republiky s motivem Prahy, která se v nákladu 10.000 kusů vyprodala za necelé dva dny," uvedla Tesařová. Podle ní jsou první zoo v republice, jež eurobankovku vydá. K dispozici bude 5000 kusů a prodávat se budou 27. května v pavilonu ZooExpo za 80 korun či 3,50 euro.

Bankovky jsou vyrobené z bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Zároveň také obsahují některé ochranné prvky jako pravé eurobankovky a jsou chráněny proti případnému zneužití v automatech přijímajících peníze. Emise má speciální sériové číslování. Zoo je dostane z francouzské tiskárny cenin, která vyrábí i pravé eurobankovky. "Koncept nulových eurových suvenýrů pochází z Francie, kde ho v roce 2015 vytvořil Richard Faille. A jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace významných turistických lokalit Evropy," dodala Tesařová.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist