https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-hejtman-se-obava-ze-polsko-povoli-dalsi-tezbu-v-turowe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký hejtman se obává, že Polsko povolí další těžbu v Turówě

20.12.2019 00:15 | UHELNÁ (ČTK)
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se obává, že polská strana povolí prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów u česko-polské hranice bez ohledu na námitky sousedů v Česku a Německu. / Ilustrační foto
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se obává, že polská strana povolí prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów u česko-polské hranice bez ohledu na námitky sousedů v Česku a Německu. / Ilustrační foto
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se obává, že polská strana povolí prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów u česko-polské hranice bez ohledu na námitky sousedů v Česku a Německu. O tom, že PGE, která důl vlastní, požádala o prodloužení současného povolení k těžbě platného od roku 1994 o dalších šest let, se dozvěděl ve středu večer. Upozornili na to právníci firmy Frank Bold Advokáti, s níž Liberecký kraj v otázce připravovaného rozšíření polského dolu spolupracuje.
 

"Podle mě spustili (PGE) záložní plán. Pochopili, že EIA nebude tak rychle, jak ji potřebují. Oni si schválí prodloužení těžby v rozsahu stávajícího dobývacího prostoru a myslím si, že to bude znamenat, že tam žádné přeshraniční projednávání nebude. Že to bude s vyloučením veřejnosti," řekl včera Půta. Události posledních dnů jsou podle něj jen důkazem, že polská strana považuje výrobu elektřiny z uhlí v Turówě za klíčovou pro svou energetiku. "A jsou připraveni podniknout všechny kroky, které mají k dispozici, aby to na konci dubna pokračovalo dál," řekl.

Liberecký kraj si najal společnost Frank Bold Advokáti, která má s podobnými záměry zkušenosti. Polská pobočka firmy připomínkovala rozšíření těžby hnědého uhlí v Gubinu u hranic s Německem, kde se rozšíření těžby podařilo zabránit. Právě polští kolegové upozornili na posun v projednávání záměru. Právníci v současné době připravují stížnost Libereckého kraje k Evropské komisi a také přihlášku kraje jako účastníka polského řízení EIA.

Kvůli plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów připravuje Liberecký kraj ve spolupráci s firmou Frank Bold Advokáti také žalobu. U polského soudu chce napadnout změnu územního plánu Bogatyně, která na konci května rozšíření dolu Turów umožnila. "Liberecký kraj vyčerpal všechny ostatní možnosti, jak rozhodnutí zvrátit," dodal Půta. Odpůrci záměru také podepisují k petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów na stránkách www.stopturow.cz. Petice je určena petičnímu výboru Evropského parlamentu a na internetu ji už podepsalo 2200 lidí, další stovky podpisů sbírají na podpisové archy na krajském úřadu v Liberci a v obcích.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist