https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-chce-poridit-34-elektromobilu-pro-urad-a-sve-organizace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj chce pořídit 34 elektromobilů pro úřad a své organizace

8.8.2023 22:45 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Liberecký kraj pořídí 34 elektromobilů pro úřad a své organizace, součástí zakázky bude i pět nabíjecích stanic. K pořízení vozů využije dynamický nákupní systém, se kterým má dlouholeté zkušenosti. Kraj tak nakupuje spotřební materiál, ale například i telekomunikační služby, v závěru loňského roku tak nakoupil i elektřinu a plyn na letošní rok. Tento způsob nákupu je výrazně rychlejší a pružnější než běžná veřejná soutěž, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).
 

Dynamický nákupní systém je podle Miklíka výběrové řízení, kam se může každý dodavatel elektromobilů přihlásit. Když splní kvalifikační předpoklady, tak bude do systému zaveden a v případě vypsání zakázky, může podat nabídku. "Je to rychlejší než standardní způsob nákupu, jako je například otevřené řízení, které v průměru trvá tři měsíce. Dynamický systém trvá deset dnů a dá se i zkrátit," doplnil hejtmanův náměstek.

Kraj počítá s tím, že bude postupně vypisovat jednotlivé zakázky, kde bude poptávat konkrétní automobily, ne všechny totiž budou stejné. "Těch minitendrů můžeme vypsat i 34, nebo jich vypíšeme třeba 20, pokud budou některá auta stejná a budeme je moct soutěžit pohromadě. Na každou tu malou zakázku potom budeme vypisovat konkrétní parametry těch aut," řekl Miklík. Teď podle něj kraj systém otevřel, aby se mohli dodavatelé, kteří mají o dodávky zájem, zaregistrovat.

Liberecký kraj si od pořízení elektromobilů slibuje snížení nákladů na pohonné hmoty, na nákup vozů by měl část nákladů získat z evropských fondů. Kraj už má podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) s elektromobily zkušenost, první pořídil před osmi lety. "Postupně se v krajském autoparku objevila další vozidla na elektrický pohon, rozrostl se také o auta s hybridním pohonem. Na projekt budou navazovat nabíjecí stanice tam, kde kraj připravuje fotovoltaické elektrárny," uvedl hejtman.

V projektu počítá kraj s vybudováním pěti dobíjecích stanic v areálech svých příspěvkových organizací v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech, České Lípě a Frýdlantu, kde zároveň plánuje instalovat fotovoltaické elektrárny. "Rozmístěny budou tak, aby je ostatní příspěvkové organizace v dojezdové vzdálenosti mohly využívat," řekl krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Na každou dobíjecí stanici dostane kraj z EU 60.000 korun, v případě osobních vozů a malých a středních dodávek je dotace 300 000 korun na vůz, a u nákladního auta do 3,5 tuny půl milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist