https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-pripravil-obnovu-dalsich-aleji-za-temer-osm-mil-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj připravil obnovu dalších alejí

23.1.2018 10:00 | LIBEREC (ČTK)
.Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách u České Lípy
.Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách u České Lípy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecký kraj připravil obnovu dalších šesti cenných stromořadí kolem silnic za bezmála osm milionů korun. Obnoveny by tak měly být aleje mezi Albrechticemi a Vítkovem na Liberecku, z Kamenického Šenova na Slunečnou, alej Karolíny Světlé v Českém Dubu nebo zámecká lipová alej ve Stvolínkách.
 
Práce na jejich revitalizaci by měly skončit ještě do konce letošního roku, velkou část peněz se kraji podařilo získat z evropských dotací z Operačního programu Životní prostředí.

Už loni se podařilo z evropských fondů získat peníze na obnovu několika alejí. Za 1,7 milionu korun nechal kraj ošetřit lipovou alej Kalvárie ve Cvikově, zámeckou lipovou alej ve Sloupu v Čechách, stromořadí Buďárka v Pasekách nad Jizerou, duby na hrázi v oboře v Lomnici nad Popelkou nebo lipovou alej ve Světlé pod Ještědem. "Byly pokáceny nebezpečné či neperspektivní stromy, stávající stromy byly odborně ošetřeny a na vhodných místech byly aleje dosázeny mladými stromky," popsal rozsah prací radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Ve druhé etapě by letos měly být obnoveny stromořadí z Albrechtic do Horního Vítkova a cenná alej z Kamenického Šenova na Slunečnou. Ošetření a dosadba nových stromů by tam měly být hotovy do konce října. K ošetření byla navržena také lipová alej u vlakového nádraží v Malé Skále. "Projekt však byl v rámci Operačního programu Životní prostředí schválen později, proto se teprve připravuje soutěž na zhotovitele," dodala krajská radní pro evropské projekty Radka Loučková Kotasová (ANO).

Podle Loučkové Kotasové se připravuje ještě třetí etapa, která počítá s rekultivací aleje Karolíny Světlé podél historické stezky ze Starého Dubu do Českého Dubu. Obnovy by se měla dočkat i zámecká lipová alej ve Stvolínkách a lipová alej ve Valteřicích u Horní Branné. I tyto projekty musí být hotovy do konce letošního roku. "U šesti alejí zahrnutých do druhé a třetí etapy jsou předpokládány celkové výdaje 7,8 milionu korun, přičemž očekáváme, že se částka v rámci soutěže na dodavatele prací sníží," dodala radní pro evropské projekty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist