https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-zaplati-35-000-kc-za-ovce-ktere-roztrhali-vlci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj zaplatí 35.000 Kč za ovce, které roztrhali vlci

23.12.2016 01:56 | LIBEREC (ČTK)
Počet žádostí o náhrady škod ukazuje, že vzácných zvířat na Českolipsku přibývá. Ilustrační foto.
Počet žádostí o náhrady škod ukazuje, že vzácných zvířat na Českolipsku přibývá. Ilustrační foto.
Liberecký kraj letos zaplatí téměř 35.000 korun za ovce, které chovatelům roztrhali vlci. Počet žádostí o náhrady škod ukazuje, že vzácných zvířat na Českolipsku přibývá. Zatímco loni dostal kraj jedinou žádost o náhradu škody a vyplatil za roztrhanou ovci 6000 korun, letos je už žádostí pět. Naposledy vlk roztrhal ovci v září chovateli v obci Bezděz na Českolipsku. Novinářům to v úterý řekl radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
 

"Škodu majiteli ovce vyplatí Liberecký kraj, který má pro tento případ k dispozici dotaci od Ministerstva financí ČR vyhrazenou právě pro náhradu škody způsobenou vybranými zvláště chráněnými živočichy, mezi které vlci patří," doplnil Löffelmann. Za dobu své existence už kraj na náhradách vyplatil bezmála dva miliony korun.

Podle zákona se poskytuje náhrada škody způsobené nejen vlkem obecným, ale také bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Většina z nich se ale v Libereckém kraji nevyskytuje. Od roku 2000 kraj nejvíce peněz vyplatil na náhradách škod, které působili rybářům kormoráni. Dohromady to bylo 1,8 milionu korun. Od roku 2013 však už mezi zvířata, za něž se náhrady vyplácejí, nepatří. Náhrady za více než 28.000 korun vyplatil kraj také za škody způsobené vydrou říční.

Výskyt vlků byl v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj potvrzen v roce 2014. Od té doby se jim daří a úspěšně se rozmnožují. Letos v červenci zachytila fotopast další čtyři mláďata. V oblasti mají podle odborníků vlci dostatek kořisti, žijí zde divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto v české krajině přemnožených zvířat, která poškozují lesní porosty. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se vlci dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist