https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecky-kraj-zaplati-dalsich-25-500-kc-za-ovce-roztrhane-vlky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecký kraj zaplatí dalších 25.500 Kč za ovce roztrhané vlky

21.2.2018 09:00 | LIBEREC (ČTK)
Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině. / Ilustrační foto
Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Liberecký kraj zaplatí dalších 25.500 korun chovatelům z Českolipska, kterým loni na podzim roztrhali vlci ovce. Farmář z Provodína přišel na konci září o šest jehňat, druhému zabil vlk v Brenné u Zákup chovného berana. Za poslední čtyři roky tak už Liberecký kraj na náhradách za škody způsobené vlky vyplatil 156.000 korun. Novináře o tom dnes informoval krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Žádné další škody zatím hlášeny nejsou.
 

Výskyt vlků v Libereckém kraji byl v roce 2014 potvrzen v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují. Na severu Čech byl v posledních letech výskyt vlků potvrzen také ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách. V lednu objevili jejich stopy i v Lužických horách. "Při pravidelném výběhu na jeden z kopců Lužických hor jsem ve sněhu objevil nečekané stopy a celé stopní dráhy, které svým tvarem a chováním odpovídaly vlkovi. O kus dál jsem narazil na ležovisko, kde se vlci zdržovali," řekl dobrovolník Vlčích hlídek z Nového Boru Jan Šmíd.

Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Vlci dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace je v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině. Chovatelé ovcí je ale rádi nevidí. Rekordní škodu způsobili vlci loni chovateli z Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku, když na oplocené pastvině zabili berana, čtyři ovce a 32 jehňat. Liberecký kraj za zvířata na odškodném vyplatil 73.600 korun.

"Škodu způsobenou vlkem obecným zaplatí Liberecký kraj, částku pro náhradu škody ale poskytuje kraji ministerstvo financí," doplnil Löffelmann. Podle zákona mají chovatelé nárok na náhradu škody způsobené nejen vlkem obecným, ale také bobrem evropským, vydrou říční, medvědem hnědým, rysem ostrovidem a losem evropským. Většina z nich se ale v Libereckém kraji nevyskytuje. Od roku 2000 kraj vyplatil na náhradách zhruba dva miliony korun, nejvíc za škody způsobené kormorány rybářům. Dohromady to bylo 1,8 milionu korun. Od roku 2013 však už kormoráni mezi zvířata, za něž se náhrady vyplácejí, nepatří.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist